SAD razmeštaju dodatnih 3.000 vojnika na Bliskom istoku

Ove jedinice omogućavaju značajnu operativnu fleksibilnost dok radimo zajedno sa međunarodnim partnerima na odvraćanju destabilišućih aktivnosti i na deeskalaciji regionalnih tenzija iza kojih stoji Iran, poručio je portparol Pete flote Tim Hokins

Američka vojska je razmestila hiljade vojnika i dodatna pomorska sredstva na Bliskom istoku, pravdajući potez potrebom da za "odvraćanjem" iranskih snaga, nakon što su SAD optužile Teheran da maltretira komercijalne brodove i poseže za drugim "destabilišućim" akcijama.

Peta flota američke mornarice objavila je da je više od 3.000 marinaca i mornara stiglo u Crveno more na jednom amfibijskom jurišnom i jednom brodu za pristajanje u nedelju.

"Ove jedinice omogućavaju značajnu operativnu fleksibilnost dok radimo zajedno sa međunarodnim partnerima na odvraćanju destabilišućih aktivnosti i na deeskalaciji regionalnih tenzija iza kojih stoje iransko maltretiranje i zaplena trgovačkih brodova", rekao je portparol Pete flote Tim Hokins za američki list "Hil".

Amfibijski jurišni brod pod imenom "Batan" koji je u region stigao u okviru najnovijeg pojačanja takođe je nosio dodatna vazdušna sredstva, dodaje se u saopštenju.

Iako nije precizirala sisteme na brodu, vojska je saopštila da brod može da nosi više od dvadeset helikoptera i aviona, uključujući helikoptere "osprej" i jurišne avione "AV-8B harijer", pored određenog broja desantnih plovila.

Manji brod za pristajanje nazvan "Karter hol" služiće kao pomoćni brod za operacije koje uključuju sletanje ili amfibijske napade.

Kako saopštava Centralna komanda američke vojske, ministar odbrane SAD Lojd Ostin naredio je taj potez u julu "kao odgovor na nedavne pokušaje Irana da zapleni komercijalne brodove" u regionu.

Iako je Vašington u više navrata optuživao Islamsku Republiku za takve zaplene od 2019. godine, optužbe su poslednjih meseci postale glasnije, a Pentagon je u to vreme najavio razmeštanje novih snaga.

Ministarstvo odbrane SAD je sredinom jula saopštilo da će poslati borbene avione "F-35" i "F-16" na Bliski istok zajedno sa razaračem sa vođenim projektilima da bi "branili interese SAD i zaštitili slobodu plovidbe", u regionu, navodeći "destabilišuće" aktivnosti Irana u Ormuskom moreuzu.

Tome je prethodilo još jedno razmeštanje ranije ove godine, a Vašington sada navodno razmatra da li da postavi naoružano osoblje na komercijalne brodove kako bi sprečio iranske zaplene.

Samo dan pre nego što je američko pojačanje stiglo u Crveno more, iranski državni mediji su izvestili da je mornarica zemlje opremljena novim naoružanjem, uključujući izviđačke i borbene bespilotne letelice, opremu za elektronsko ratovanje, bacače raketa na kamionima i stotine krstarećih i balističkih projektila.

Komentarišući novu opremu i kapacitete, komandant mornarice Alireza Tangsiri rekao je da će oni poboljšati preciznost i omogućiti udare većeg dometa.

Iran je u više navrata osuđivao SAD zbog "ratnog huškanja" i eskalacije tenzija u Persijskom zalivu.

Posle još jednog susreta sa komercijalnim brodom optuženim za šverc prošlog meseca, iranski kontraadmiral Ramazan Zirahi je izjavio da su američki ratni avioni pokušali da pomognu brodu da pobegne, ali nisu uspeli.