Zaigrao se: Predsednik Nigerije na udaru kritika zbog najavljene vojne intervencije u Nigeru

Bola Tinubu se nalazi na udaru oštrih kritika zbog svoje, kako mnogi tvrde, nepromišljene odluke da podrži vojnu intervenciju u obližnjem Nigeru, koja bi za cilj imala rušenje tamošnje vojne hunte

Predsednik Nigerije Bola Tinubu nalazi se na udaru oštrih kritika u svojoj zemlji zbog pretnji upotrebom vojne sile protiv hunte koja je krajem prošlog meseca preuzela vlast u obližnjem Nigeru.

Lokalni mediji su preneli da je Tinubuova inicijativa naišla na oštre kritike u nigerijskom Senatu, uprkos činjenici da ga kontroliše stranka bliska aktuelnom predsedniku, piše Bi-Bi-Si.

Protivljenje je bilo posebno naglašeno među senatorima koji predstavljaju savezne države duž 1.500 kilometara duge granice sa Nigerom, ali se nezadovoljstvo potencijalnim ratom moglo čuti u čitavoj zemlji.

Ekonomska zajednica država Zapadne Afrike (EKOVAS) uputila je ultimatum hunti u Nijameju, zahtevajući od njih da se povuku i vrate svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma na čelo države. Oni su pučistima dali rok od sedam dana, koji je istekao u nedelju.

Većina posmatrača je odluku o intervenciji pripisala Tinubuu, koji je aktuelni predsedavajući EKOBAS-a, dok je Nigerija najveća i najuticajnija članica tog bloka, naglašava britanska mreža.

Iako je hunta odbila da se povinuje ultimatumu EKOVAS-a, zapadnoafrički blok nije poslao trupe u tu državu. To je došlo kao olakšanje za mnoge Nigerijce koji žele da vide diplomatsko rešenje krize.

Mnogi smatraju da rok od sedam dana nikada i nije bio realan, zato što Nigerija i druge države moraju da dobiju odobrenje svojih parlamenata.

Odluka predsednika Tinubua da ukine izvoz struje u Niger, koja je dovela do prekida snabdevanja električnom energijom u delovima te zemlje, uključujući i prestonicu Nijamej, takođe je naišla na oštre kritike u Nigeriji.

Kritičari tvrde da se tom odlukom krši sporazum koji je Nigeriji omogućio da izgradi branu na reci Niger, dok predsednik Tinubu tvrdi da je ona usmerena protiv hunte i da je njen cilj stvaranje pritiska i oslobađanje svrgnutog predsednika Bazuma.

Nigerija i Niger dele snažne etničke, ekonomske i kulturne veze, a intervencija u Nigeru bi mogla da ima negative posledice i na severu Nigerije, koji se već suočava sa ozbiljnim problemima, navodi Bi-Bi-Si.

Uticajna grupa islamskih sveštenika sa severa je upozorila predsednika Tinubua da on "ne sme da uleti u regionalni konflikt zbog belosvetskog politikanstva".

Predsednik Bazum je važio za jednog od ključnih saveznika Zapada u Zapadnoj Africi, koji je Francuskoj i Americi dozvoljavaju da održavaju vojne baze u toj zemlji.

Vojne vlasti u Maliju i Burkini Faso su najavili da će pomoći hunti u Nigeru ukoliko EKOVAS bude pokušao da je nasilno smeni, što je povećalo opasnost od regionalnog sukoba.

Tinubu ne želi da bude "bezubi buldog"

Pogledi su sada uprti ka predsedniku Tinubuu, koji važi za najglasnijeg zagovornika intervencije i koji je prošlog meseca rekao da zemlje EKOVAS-a ne mogu da budu "bezubi buldozi".

"Moramo snažno da podržimo demokratiju. Nema dobrog upravljanja, slobode i vladavine prava bez demokratije. Nećemo ponovo prihvatiti puč za pučem u Zapadnoj Africi", rekao je Tinubu neposredno nakon što je preuzeo predsedavanje EKOVAS-om.

Nigerijski Ustav propisuje da predsednik ne može da angažuje trupe bez odobrenja Parlamenta - koji čine Gornji i Donji dom. Nije izvesno da će Tinubu obezbediti potrebnu podršku.

"EKOVAS se zaigrao, i nigerijski predsednik se zaigrao", rekao je za Bi-Bi-Si Halifa Dikva, profesor na Univerzitetu Maiduguri i uticajni starešina na severu Nigerije.

Protivljenje predsednika Tinubua vojnim huntama možda je zasnovano na njegovom ličnom iskustvu, navodi britanska mreža. On je nekada bio jedan od vođa opozicije u vreme kada je Nigerijom vladao general Sani Abača, koji je i sam na vlast došao nakon državnog udara 1993. godine.

Ipak, mnogi u Nigeriji smatraju da on nije dovoljno promislio o potencijalnim posledicama vojne intervencije.

"Niger je bio deo (današnje) severne Nigerije do Berlinske konferencije 1885. godine (kada su evropske sile podelile Afriku između sebe). Da li očekujete da će sever da ode u rat sam protiv sebe?", upitao je profesor Dikva.

Za razliku od svog prethodnika Muhamadua Buharija, Tinubu na tu funkciju nije došao iz redova vojske. Isti je slučaj i sa njegovim savetnikom za nacionalnu bezbednost Nuhuom Ribaduom.

Lideri EKOVAS-a će se sastati u četvrtak u nigerijskoj prestonici Abudži, gde će odlučiti o daljim akcijama.