Svet

SAD nemaju autoritet da osuđuju legalne kinesko-ruske patrole u Pacifiku

Amerika je najveća pretnja međunarodnoj pomorskoj bezbednosti i bezbednosti sveta, smatra kineski vojni stručnjak Džang Džunše. Amerikanci bi trebalo da se stide svoje gangsterske logike
SAD nemaju autoritet da osuđuju legalne kinesko-ruske patrole u Pacifikuwww.globallookpress.com © Kurt Amthor

SAD, koje se ponose takozvanom slobodom plovidbe, postaju uznemirene kada Kina i Rusija koriste tu istu slobodu, piše kineski "Global tajms".

U nedelju je "Volstrit džornal" (VSJ) izvestio o zajedničkim patrolama Kine i Rusije, objavljujući članak pod naslovom "Rusija i Kina poslale veliku pomorsku patrolu u blizini Aljaske."

"Ovaj potez je veoma provokativan", izjavio je Brent Sedler, viši naučni saradnik Heritidž fondacije i penzionisani kapetan mornarice.

Republikanac Dan Salivan sa Aljaske, koji je član Komiteta za oružane snage Senata, rekao je za VSJ da ove patrole znače da se SAD suočavaju sa "novom erom autoritarne agresije", dodajući da je odgovor SAD na sličan scenario u septembru bio "odviše mlak."

Ništa ne opisuje bolje reakcije SAD od gluposti

Ništa ne može bolje da opiše reakciju SAD od gluposti. SAD ne mogu da brane ni sopstvenu logiku. Ako se zajednička patrola Kine i Rusije odvija u međunarodnim vodama, kako se to može posmatrati kao "provokacija" ili "agresija"?

Zajedničke kinesko-ruske patrole ostvaruju pravu slobodu plovidbe, jer ne ulaze u teritorijalne vode drugih zemalja, za razliku od SAD, rekao je za "Global tajms" Song Zongping, kineski vojni ekspert i TV komentator.

Ministarstvo odbrane Kine je u saopštenju za javnost još 26. jula najavilo da će, u skladu sa godišnjim rasporedom saradnje kineske i ruske vojske, mornarice dve zemlje održati zajedničku pomorsku patrolu u vodama zapadnog i severnog Pacifika. Operacija nije usmerena protiv neke treće zemlje, dodaje se u saopštenju, i nema nikakve veze sa trenutnom međunarodnom i regionalnom situacijom.

Kao važne regionalne sile i stalne članice Saveta bezbednosti UN, Kina i Rusija snose odgovornost za održavanje regionalnog i globalnog mira i stabilnosti. Zaštita strateških pomorskih puteva je zajednička misija dveju zemalja, dodao je Song.

Međutim, neki američki političari veruju da su ove patrole usmerene protiv SAD.

Pacifik nije "američko jezero"

Najsmešnije je to što su tri od četiri razarača, koje su SAD poslale da nadgledaju kineske i ruske brodove, bez dozvole ušla u kineske teritorijalne vode. Šta kvalifikuje SAD, koje su navikle da stalno prelaze crvene linije, da optužuju Kinu i Rusiju, koje su u patrolama poštovale međunarodne zakone? Odgovor SAD je ekvivalentan arogantnoj izjavi da je "ceo Pacifik američko jezero". Ko je onda "autoritarni agresor"?

Tokom proteklih godina, SAD su u više navrata ulazile u teritorijalne vode kineskih ostrva u Južnom kineskom moru i stalno su izazivale probleme i nestabilnost u Indo-pacifičkom regionu.

"SAD su najveća pretnja međunarodnoj pomorskoj bezbednosti i bezbednosti sveta", rekao je za "Global tajms" Džang Džunše, viši naučni saradnik na Pomorskoj istraživačkoj akademiji Kineske oslobodilačke armije.

Američki političari bi trebalo da se stide zbog svoje gangsterske logike. Oni tvrde da kineska i ruska mornarica treba da ostanu u svojim lukama, dok američka mornarica može slobodno da plovi širom sveta i uspostavlja vojne baze gde god žele, dodao je Džang.

Autoritarna kontrola SAD nad svetom suočavaće se ubuduće sa sve većim izazovima

Zajedničke patrole Kine i Rusije predstavljaju poruku za SAD da Kina i Rusija imaju zajedničke interese u ovom regionu i da su u potpunosti sposobne da ih brane. Tihi okean je dovoljno velik da prihvati mirnu koegzistenciju različitih zemalja. Pacifik ne pripada samo SAD, a SAD nemaju konačnu reč u regionu.

"Kineska i ruska mornarica su bile na Aljasci isuviše kratko, takve zajedničke patrole trebalo bi da se obavljaju češće", zaključio je Song.

Nadamo se da će jednog dana, kada dve mornarice prođu kroz Panamski kanal ili Karipsko more, SAD podržati iste standarde slobode plovidbe" kao što gledaju na operacije svojih ratnih brodova u Južnom kineskom moru, dodao je on.

Svet korača ka multipolarnosti, a autoritarna kontrola SAD nad svetom će se tek suočavati sa sve više izazova, zaključuje "Global tajms". I na to će SAD morati da se naviknu, pre ili kasnije.

image