Sunce, more i sankcije: Kako je nekima svanulo zbog zapadnog progona Rusa

Problemi sa novcem i zabrane izdavanja viza znače da šačica zemalja zarađuje velike novce od turista

Dok sukob u Ukrajini ne pokazuje znake jenjavanja, stotine hiljada Rusa traže popularne destinacije za letnji odmor.

Mnoge obične porodice provešće leto u svojim vikendicama ili u ruskim turističkim odredištima, dok će oni sa dubljim džepom iskoristiti toplo vreme da odu u Evropu i Aziju. Ali, upozorava "Politiko", to može da košta, a politika odvođenja desetina hiljada turista iz "države parije" već stvara probleme u raju za neke popularne destinacije.

Turska

Kao što lenji putopisci često kažu, Turska je zemlja koja se leži i na istoku i na zapadu. Taj stari kliše dobio je novo značenje od početka sukoba u Ukrajini, gde ova država članica NATO-a nudi podršku Kijevu, a istovremeno odbija da uvede sankcije Moskvi.

Kao rezultat toga, Ankara je doživela poplavu stranog novca u zemlju jer Rusi žele da premeste svoju imovinu u inostranstvo. To je takođe jedna od jedinih evropskih destinacija koja nije zabranila letove iz Rusije: dok je nebo EU zatvoreno, turski operateri nude letove iz Moskve do sunčanih destinacija kao što su Antalija i Bodrum za samo 130 evra.

U prvoj polovini godine prihodi Turske od turizma porasli su za više od četvrtine, dostigavši 21,7 milijardi dolara, pokazuju statistički podaci objavljeni ove nedelje, a očekuje se da će ove godine zemlju posetiti čak sedam miliona Rusa.

Neki su čak odlučili da ostanu - čak 145.000 Rusa trenutno ima boravišnu dozvolu. Problem je što svoju novu domovinu dele sa desetinama hiljada Ukrajinaca koji su pobegli od sukoba. To je stvorilo tenzije u odmaralištima poput Antalije, koja je popularna i kod Rusa i kod Ukrajinaca.

Gruzija

Zemlja južnog Kavkaza ima gotovo mitski status u glavama Rusa — a njena reputacija da je bivša sovjetska republika sa najlepšom prirodom, najukusnijom hranom i najboljim domaćinima učinila ju je popularnim odredištem za turiste srednje klase, koji hrle do crnomorskih plaža i planina prekrivenih snegom ili se opustite u modernom Tbilisiju.

Samo u 2022. Gruziju je posetilo više od 1,1 milion Rusa, u odnosu na samo 200.000 godinu ranije. Taj broj je u porastu nakon što je Moskva u maju ublažila pravila o zabrani direktnih letova.

Pod vladajućom partijom Gruzijski san, Tbilisi se približio Moskvi ali, tvrdi "Politiko".

Tajland

Ne radi se samo o blistavim luksuznim odmaralištima i plažama za zabave. Za Ruse, privlačnost putovanja na Tajland ima mnogo veze i sa jednomesečnim boravkom bez viza.

Broj Rusa koji posećuju Tajland porastao je za više od 1.000 odsto tokom prošle godine, prema izveštaju "Blumberga". Zvanična statistika pokazuje da je samo u prvoj polovini ove godine u zemlju putovalo 791.574 Rusa.

Užurbani Puket naročito je popularan, a Rusi su tamo otkupili skoro polovinu svih vila koje su prodate od januara - bilo kao kuće za odmor ili kao prostor za zabave.

Do tog porasta turizma dolazi zahvaljujući jačanju odnosa Moskve i Kraljevstva. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov doleteo je u Bangkok u julu i naglasio "važnost jačanja saradnje u trgovini i investicijama".

Ujedinjeni Arapski Emirati

Dubai nije za svakoga, ali su ovo igralište milijardera i njegove netaknute plaže postale tražena destinacija za mnoge bogate Ruse željne toplog dočeka i mesta gde mogu da trope ogromne sume u raskošnim tržnim centrima.

Broj Rusa koji su doleteli u UAE porastao je za 63 odsto prošle godine, što ih čini drugim najvećim turističkim tržištem. UAE su takođe primetili porast broja ruskih iseljenika, koji navode da se osećaju lagodnije u pustinjskom gradu nego u zapadnim zemljama, jer nema javnih ispoljavanja mržnje prema Rusima.

Veze između Rusije i UAE takođe cvetaju, pri čemu se ruske firme sele u zalivsku državu, a Kremlj prodaje ogromne količine nafte s popustom toj zemlji.

Kipar

Ostrvo Kipar je dugo poznato kao Moskva na Mediteranu — omaž najvećem turističkom tržištu u zemlji.

Ti odmori na plaži su sada uglavnom van domašaja običnih Rusa, nakon što je Kipar sledio druge zemlje članice EU u zabrani komercijalnih letova iz Rusije i prošle godine uveo taksu od 80 evra za vize. Ova odluka, kažu zvaničnici, koštala je zemlju 600 miliona evra prihoda.

Ali, za one koji mogu da plate, letovi iz Rusije sa kratkim zaustavljanjem u Istanbulu ili Jerevanu koštaju oko 250 evra. Kipar je takođe bio jedan od najplodnijih izdavalaca takozvanih "zlatnih pasoša", koji nude državljanstvo EU u zamenu za samo 2,5 miliona evra ulaganja.

Iako ne postoje statistički podaci o tome koliko je Rusa iskoristilo ovu šemu, zemlja je bila pod pritiskom da otkaže putne isprave sankcionisanim oligarsima. Već su povučena čak 222 pasoša, uključujući i one koji pripadaju nekolicini ruskih milijardera.

Krim

Za Ruse sa redovnim poslovima i ograničenim novcem za trošenje u inostranstvu, seoske kuće i parkovi za odmor i dalje su najpopularnija opcija.

Do nedavno, mnogi od njih su odlazili na Krim. Na ovom popularnom mestu za odmor još od vremena Sovjetskog Saveza, mnogi Rusi su kupili druge kuće.

Sada su ukrajinski napadi opusteli Krim. Hoteli su u proseku više od pola prazni - uprkos velikim promocijama i popustima. Lokalni vlasnici stanova kažu da je situacija još teža nego što je vlada spremna da prizna.