Mali i Burkina Faso pozvali Savet bezbednosti UN da reši situaciju u Nigeru

Znamo da možemo da računamo na mudrost Saveta bezbednosti UN, da osim pogoršanja bezbednosne situacije usled povećanja broja i širenja terorističkih grupa, izbegnemo i humanitarnu katastrofu, navodi se u zajedničkom pismu dveju zemalja

Mali i Burkina Faso smatraju da je Savet bezbednosti UN u obavezi da reši situaciju u Nigeru, zbog čega ga pozivaju da preduzme mere za sprečavanje sukoba u regionu, izjavio je ministar spoljnih poslova Malija Abdulaje Diop, pozivajući se na zajedničko pismo ministara spoljnih poslova dveju zemalja.

"Prelazne vlade Burkine Faso i Republike Mali pozivaju Savet bezbednosti UN, garanta međunarodne bezbednosti, da upotrebi sva sredstva za sprečavanje agresije na suverenu državu Niger, čije posledice mogu biti nepredvidive", navodi se u zajedničkom pismu ministara spoljnih poslova dveju zemalja.

Napominje se da Mali i Burkina Faso nastoje da pronađu rešenje za situaciju u Nigeru putem pregovora.

"Znamo da možemo da računamo na mudrost Saveta bezbednosti UN da, osim pogoršanja bezbednosne situacije usled povećanja broja i širenja terorističkih grupa, izbegnemo i humanitarnu katastrofu koja bi pogoršala i onako tešku situaciju u kojoj se stanovništvo nalazi", ističe se u pismu ministara.

Šef delegacije Malija i Burkine Faso, ministar za teritorijalnu upravu i decentralizaciju Malija, pukovnik Abdoulae Maiga, nakon sastanka sa aktuelnim vlastima u Nigeru, rekao je da te dve zemlje neće tolerisati vojnu intervenciju u Nigeru.

Vojska Malija saopštila je ranije da Mali i Burkina Faso u znak solidarnosti šalju državne delegacije u Niger, koju predvode malijski ministar za teritorijalnu administraciju i portparol vlade.

Krajem jula nigerska vojska je na nacionalnoj televiziji objavila da je Mohamed Bazum smenjen sa vlasti. Komandant predsedničke garde, general Abdurahman Čiani, pojavio se na državnoj televiziji kao šef "Nacionalnog saveta za odbranu otadžbine" koji su formirali učesnici puča. 

Lideri većine zapadnih zemalja i regionalne organizacije EKOVAS osudili su puč. 

Naime, EKOVAS je 30. jula na vanrednom samitu o situaciji u Nigeru zapretio da će preduzeti akciju, sve do upotrebe vojne sile, ako pobunjenici ne uspostave ustavni poredak i vrate svrgnutog predsednika na vlast u roku od nedelju dana.

Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani usprotivio se vojnoj intervenciji zapadnih zemalja, rekavši da će se to shvatiti kao nova kolonizacija. 

Ministar odbrane Čada Daud Jaja Brahim naglasio je da njegova zemlja neće učestvovati ni u kakvim vojnim operacijama na teritoriji Nigera.