Vođa pobunjenika koji su preuzeli vlast u Nigeru, komandant garde general Abdurahman Čiani potpisao je dekret o formiranju prelazne vlade, preneo je "Aktuniger".
"Predsedavajući Nacionalnog saveta za odbranu otadžbine, šef države, potpisao je 9. avgusta 2023. godine ukaz o imenovanju članova vlade", piše izvor.
Kabinet čini 21 ministar, a, prema dostavljenom spisku, samo nekoliko ljudi ima vojne činove.
Premijer Nigera koga su imenovali pučisti Lamin Zein Ali Mahaman je ekonomista po obrazovanju. U periodu od 2003. do 2010. bio je ministar finansija, kada je izgubio tu funkciju zbog državnog udara.
Novi premijer je nedavno bio predstavnik Afričke razvojne banke u Čadu, Obali Slonovače i Gabonu. Svoju novu funkciju šefa vlade kombinovaće sa dužnostima ministra ekonomije i finansija.
Kako prenosi izvor, novi ministar spoljnih poslova Nigera je Bakara Jau Sangare, nekadašnji stalni predstavnik zemlje u Ujedinjenim nacijama.
Na čelu Ministarstva odbrane našao se general Salifu Modi, koji je od 2000. do aprila 2023. bio načelnik Generalštaba Oružanih snaga Nigera. Tri dana pre nego što je smenjen, Modi je unapređen u generala sa četiri zvezdice. Početkom juna imenovan je za izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Nigera u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Krajem jula pripadnici predsedničke garde smenili su šefa države Mohameda Bazuma, zatvorili granice i uveli policijski čas. Pre toga su blokirali predsedničku palatu u prestonici Nijamej. Odgovornost za državni udar preuzeo je "Nacionalni savet za odbranu otadžbine", na čelu sa komandantom garde generalom Abdurahmanom Čianijem.
Lideri većine zapadnih zemalja i regionalne organizacije EKOVAS osudili su puč.
EKOVAS je 30. jula na vanrednom samitu o situaciji u Nigeru zapretio da će preduzeti akciju, sve do upotrebe vojne sile, ako pobunjenici ne uspostave ustavni poredak i vrate svrgnutog predsednika na vlast u roku od nedelju dana. Ultimatum je istekao u nedelju.
Portparol Evropske komisije Peter Stano rekao je da će EU "podržati sve napore EKOVAS-a da reši situaciju". Brisel računa na pregovore, ali su pobunjenici odbili da prihvate delegaciju EKOVAS.
Od 1990. godine EKOVAS je vodio sedam odvojenih sukoba u zapadnoj Africi kako bi zaštitio omiljene vladare Zapada širom regiona. U međuvremenu, od 1960. do 2020. godine, Pariz je pokrenuo 50 odvojenih otvorenih intervencija u Africi.