Svet

"Global tajms": Pravila bez presedana za američke investicije u Kini

Ograničavajući investicije u Kinu, SAD pokušavaju da od sebe naprave "tehnološku tvrđavu", a to je pristup koji svedoči o aroganciji Vašingtona
"Global tajms": Pravila bez presedana za američke investicije u Kiniwww.globallookpress.com © Rod Lamkey - Cnp

Svetski mediji su izvestili da će američka vlada u sredu uvesti "pravila bez presedana koja ograničavaju američke investicije u Kini." Ovaj potez se planira već skoro dve godine, piše u uvodniku kineski list "Global tajms".

Tokom ovog perioda, to je već nanelo štetu kinesko-američkim odnosima, narušavajući normalnu ekonomsku saradnju Kine i SAD. Objavljeno je i da će predsednik Džozef Bajden ovom izvršnom naredbom ograničiti ili čak zabraniti direktna ulaganja SAD u Kinu u tri tehnološke oblasti: u poluprovodnike, kvantno računarstvo i veštačku inteligenciju.

Visoki zvaničnici Bajdenove administracije mesecima su govorili da će ograničenja biti pažljivo ciljana kako ne bi štetila američkoj ekonomiji.

Oni su negirali da su ograničenja usmerena ka "tehnološkoj blokadi", na šta je upozoravao Peking, tvrdeći da će se uredba "fokusirati samo na određene oblasti", ključne za "nacionalnu bezbednost".

Geopolitika, "nacionalna bezbednost" i ideologija upravljaju ekonomskom politikom SAD

Ove vesti su u SAD već izazvale značajni skepticizam, protivljenje, pa čak i strah, koji su s vremenom samo rasli.

Američka vlada nastavlja da pooštrava izvoznu i investicionu politiku prema Kini, potkopavajući ne samo međunarodni ekonomski i trgovinski investicioni poredak, već i nanoseći veliku štetu sopstvenim ekonomskim interesima SAD. Geopolitika, nacionalna bezbednost i ideologija upravljaju ekonomskom i trgovinskom politikom SAD. Ovo nije nikakav povratak racionalnoj politici prema Kini.

Američka preduzeća investiraju u Kinu da bi stekla profit, a od ekonomskih i trgovinskih odnosa koristi imaju obe zemlje. Akcije Vašingtona pokazuju da nisu u pitanju samo oblasti u kojima Kina zarađuje više od SAD, već i one u kojima više zarađuju SAD, ali gde Kina, takođe, dobija.

Vašington teži situaciji sa nultom sumom, u kojoj samo SAD imaju koristi, a Kina je na gubitku, ali to je jednostavno nemoguće.

Ako se neki Amerikanci nadaju da će iskoristiti ova "investiciona ograničenja", kako bi zaustavile kineski visokotehnološki razvoj, onda su oni previše arogantni. Napredni poluprovodnici, kvantno računarstvo i veštačka inteligencija predstavljaju tri oblasti visoke tehnologije koje pripadaju čitavom čovečanstvu. SAD su dugo bile na vodećoj poziciji, ali sada zaziru od Kine.

U oblasti najsavremenijih tehnologija, piše "Global tajms", Kina se nije nikada oslanjala na druge i uvek je bila posvećena sopstvenim inovacijama. Američko "obuzdavanje" Kine samo će ojačati odlučnost Kine da ubrza inovacije i promoviše svoje otvaranje prema spoljnom svetu.

Američka "tehnološka tvrđava"

Najveći i najdirektniji uticaj ovih "investicionih ograničenja" trpe američki investitori, koji traže priliku na kineskom tržištu. Ova preteća ograničenja bacaju senku na normalne investicione i trgovinske odnose Kine i SAD, a sve više postaju i psihološka barijera za investitore iz SAD.

Već neko vreme američka vlada gradi svoju "tehnološku tvrđavu", očekujući da će je to učiniti bezbednijom. Međutim, u okviru svog koncepta proširene "nacionalne bezbednosti" ove restriktivne mere zapravo su stvorile "zabranjeno jezero, gde se neprestano gomilaju opasnosti." Američka ograničenja ulaganja neće označiti fatalan udarac za kineske tehnološke inovacije.

Oblast visoke tehnologije ključna je za razvoj bilo koje zemlje, ali je prirodno i da se zemlje međusobno povezuju. Nerealno je da se bilo koja zemlja izoluje i teži dominaciji u oblasti visokih tehnologija.

Budućnost visoke tehnologije pripada onim zemljama koje raširenih ruku prihvataju svet, zaključuje "Global tajms". Ako SAD to ne shvataju, to će ih samo udaljiti od njihovog cilja da "nadmaše" i "obuzdaju" Kinu.

image