Broj žrtava požara na havajskom ostrvu Maui porastao je na 67. Spasilački timovi pretražuju ruševina istorijskog naselja Lahajna, a lokalni zvaničnici pokušavaju da ustanove kako se vatrena stihija bez ikakvog upozorenja brzo proširila poznatim letovalištem.
Požari na Mauiju smatraju se najsmrtonosnijom prirodnom katastrofom u istoriji Havaja, težom i od brojnih cunamija u prošlosti, od kojih je onaj iz 1960. godine pogodio Veliko ostrvo i ubio 61 osobu, prenose agencije.
Zvaničnici su naredili da se zahvaćena područja pretraže timovima sa obučenim psima kako bi se pronašli nestali i tela nastradalih.
"Biće, bez sumnje, otkriveno još žrtava", izjavio je guverner Havaja Džoš Grin u intervjuu za Si-En-En.
U požaru je uništeno oko 1.000 stambenih objekata, a više hiljada ljudi je ostalo bez krova nad glavom. Grad Lahajna gotovo je sravnjen sa zemljom. Sem pepela, gotovo da ništa nije ostalo.
Izgradnja novih stambenih objekata i obnova požarom uništenih oblasti verovatno će koštati više milijardi dolara.
Američki predsednik Džozef Bajden proglasio je stanje prirodne katastrofe na Havajima, što omogućuje isporuku federalne pomoći koja, u ovom slučaju, uključuje grantove za privremene stambene objekte i popravke na kućama, jeftine kredite za pokrivanje oštećene neosigurane imovine i druge slične programe za stanovnike i firme pogođene požarom.