Izgladnjivanje vernika: Još jedna metoda Kijeva za otimanje Kijevsko-pečerske lavre

Zatvaranje objekata donje Lavre još uvek nemaju formalnu pravnu osnovu, saopštila je UPC

Ukrajinska policija u Kijevu ne dopušta da se hodočasnicima zatvorenim u jednoj od zgrada Kijevsko-pečerske lavre donese hleb, saopštava informativno odeljenje kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC).

Sud u Kijevu je 10. avgusta odobrio zahtev nacionalnog rezervata koji je pod kontrolom države da se monasima Kijevsko-pečerske lavre oduzme pravo za korišćenje imovine. "Jedna od najsramnijih odluka u istoriji Ukrajine", izjavio je advokat protojerej Nikita Čekman.

Nakon nezakonite odluke, jedan broj hodočasnika je ostao zatvoren u zgradama manastira, policija trenutno dežura ispred ulaza i ne dozvoljava vernicima da uđu na teritoriju Lavre, prenose "RIA Novosti".

"Imamo video snimak na kome se vidi kako policajci ne dozvoljavaju da se hleb odnese ljudima koji su zatvoreni. Postupci policajaca ukazuju da organizatori ovog nezakonitog otimanja manastirskih objekata uzimaju u obzir i mučenje glađu kao jedno od metoda proterivanja pravoslavnih monaha i vernog naroda", navodi se u saopštenju jedine kanonske pravoslavne crkve u Ukrajini.

Zatvaranje objekata donje Lavre još uvek nema formalnu pravnu osnovu, dodaje UPC. "Poslednja odluka suda u Kijevu u korist rezervata stupa na snagu samo ako bude potvrđena u apelacionoj instanci", navodi se u saopštenju.

Kijevsko-pečerska lavra je najstariji manastir ruskog pravoslavlja, osnovan u 11. veku i predstavlja jedan od glavnih centara pravoslavlja i obrazovanja.

Lavra je, kao i sva crkvena imovina, nacionalizovana posle Oktobarske revolucije 1917. godine, a tokom sovjetskog perioda je čak dva puta bila zatvarana.

Život i vernici vratili su se u manastir u drugoj polovini 80-ih godina prošlog veka. Odlukom Saveta ministara Ukrajinske SSR 1988. godine su prvi objekti Donje lavre preneti na korišćenje Ruskoj pravoslavnoj crkvi, a 1990. godine Savet ministara Ukrajinske SSR je dozvolio da u nadležnost manastira pređe veći deo teritorije manastira. Kasnije su crkvi na korišćenje preneti i drugi objekti Lavre.

Crkva ih je obnavljala i ulagala u njih, ali su svi objekti ostali u državnom vlasništvu.