Bivši ukrajinski advokat koji je predmet višestrukih optužbi za korupciju, zaradio je milione dolara od prodaje oružja nakon eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba, piše "Njujork tajms".
Kompanija koja je navodno povezana sa Sergejem Pašinskim, a koga je predsednik Vladimir Zelenski svojevremeno nazvao "kriminalcem", postala je jedan od glavnih dobavljača oružja za kijevsku vojsku, tvrdi američki list.
Naime, "Njujork tajms" navodi da je ukrajinsko Ministarstvo odbrane stupilo u kontakt s politički izolovanim Pašinskim ubrzo nakon što je Moskva pokrenula Specijalnu vojnu operaciju u februaru prošle godine.
Kako se navodi, vojno rukovodstvo Kijeva je očajnički želelo da nabavi što je moguće više municije iz sovjetske ere, nadajući se da bi bivši poslanik mogao da pomogne korišćenjem svojih neformalnih veza u vojnoj industriji.
Pašinski je godinama bio kao supervizor vojne potrošnje, navodi list i dodaje da je kompanija "Ukrajinska oklopna tehnologija", koja je dovedena u vezu s Pašinskim, od tada postala "najveći privatni dobavljač oružja u Ukrajini".
Kompanija se navodno bavi preprodajom bombi, granata i raketa ukrajinskoj vojsci, pomoću transevropske mreže posrednika.
U 2022. godini je "Ukrajinska oklopna tehnologija" prijavila prihode veće od 350 miliona dolara, u odnosu na svega 2,8 miliona dolara od godinu dana ranije.
Pozivajući se na anonimne izvore, list navodi da vlasti istražuju cene kompanije, kao i navodne finansijske odnose Pašinskog sa zvaničnicima za nabavke i kompanijama u inostranstvu.
Bugarska veza
Jedna od navodnih šema Pašinskog o kojoj "Njujork tajms" piše uključuje Bugarsku, inače velikog proizvođača municije sovjetskog tipa koji je odbio da neposredno šalje municiju Ukrajini.
Bivši ukrajinski poslanik je navodno zamolio svoje kontakte u Bugarskoj da prilože narudžbine i osiguraju da bugarske fabrike oružja daju prednost Ukrajincima.
Porudžbine su lažno zavedene kao da pripadaju Poljskoj uz pomoć posrednika Andžeja Kovalčika, tvrdi "Njujork tajms", i dodaje da bi cena porudžbina rasla na svakom koraku usred brojnih posrednika, dok je konačni račun stizao na adresu vlasti u Kijevu.
Trošak je, međutim, u velikoj meri pokriven evropskom pomoći, preneo je list.
Dok su zapadni zvaničnici privatno nezadovoljni saradnjom sa sumnjivim ličnostima poput Pašinskog, oni ćute iz straha da bi priznavanjem ovog problema doprineli ruskim "narativima" o korupciji u Ukrajini, navodi "Njujork tajms".
Bivši ukrajinski poslanik je negirao svoju ulogu u tim poslovima, nazvavši se "odgovornim građaninom" svoje zemlje.
Predsednik Vladimir Zelenski je 2019. godine Pašinskog nazvao "kriminalcem", a državni biro za borbu protiv korupcije je potom pokrenuo istragu protiv bivšeg advokata. Njegova kuća i kancelarija su pretreseni 2020.
U izveštaju se nagoveštava da je ukrajinska vlada žrtvovala svoju kampanju protiv korupcije i zalaganje za veću transparentnost zarad obezbeđivanja nesmetanog priliva oružja i municije u zemlju.
Neki sumnjivi pojedinci koji su ranije bili proglašeni korumpiranima su stoga dobili priliku da ponovo pune svoje džepove pomoću državnih ugovora dok zvaničnici gledaju na drugu stranu, dodaje se.