Severnokorejski ministar: Zbog SAD smo na ivici nuklearnog rata

Sada nije pitanje da li će izbiti nuklearni rat na Korejskom poluostrvu, pitanje je ko, kada i kako će ga pokrenuti, kaže Kang Sun Nam

Od početka godine, Sjedinjene Američke Države su rasporedile kolosalne nuklearne kapacitete u Južnoj Koreji, dovodeći situaciju na Korejskom poluostrvu do ivice nuklearnog rata, izjavio je severnokorejski ministar odbrane Kang Sun Nam.

"Sjedinjene Američke Države, čija je neprijateljska politika prema Severnoj Koreji (zvanična) državna politika i otvoreno kršenje nezavisnih razvojnih i bezbednosnih interesa Severne Koreje, dovode situaciju u severoistočnoj Aziji do ivice izbijanja nuklearnog rata", kazao je Kang na Moskovskoj konferenciji o međunarodnoj bezbednosti, prenosi TASS.

Prema njegovim tvrdnjama, Amerika je od početka godine u Južnu Koreju rasporedila ogroman broj strateških nuklearnih sredstava, uključujući podmornicu na nuklearni pogon, strateški bombarder i borbenu grupu nuklearnih nosača aviona.

SAD su, kaže Kang, izvele i nekoliko najvećih združenih vojnih vežbi oponašajući totalni rat sa Severnom Korejom.

"Ove vežbe su bile bez presedana u smislu obima, intenziteta i trajanja. Sada nije pitanje da li će izbiti nuklearni rat na Korejskom poluostrvu, pitanje je ko, kada i kako će ga pokrenuti", smatra severnokorejski ministar odbrane.

Moskovska konferencija o međunarodnoj bezbednosti održava se u Kongresno-izložbenom centru Patriot.

Predstavnici odbrambenih agencija i međunarodnih organizacija, vojni stručnjaci i diplomate iz nekoliko desetina zemalja, razgovaraju o zajedničkim pretnjama globalnoj i regionalnoj stabilnosti, kao i različitim aspektima bezbednosti u Aziji, Africi, Bliskom istoku, Latinskoj Americi i Evropi.

Centralna tema događaja, koji organizuje Ministarstvo odbrane Rusije, je uspostavljanje interakcije usred novih realnosti koje nastaju u procesu uspostavljanja multipolarnog svetskog poretka. Prema podacima Ministarstva odbrane Rusije, na konferenciji učestvuje više od 800 delegata iz 76 zemalja.