Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova oglasila se na Telegramu povodom ovogodišnjeg glasanja za Rezoluciju za borbu protiv veličanja nacizma.
"Prošle godine zemlje EU i one koje su im pristupile bile su uzdržane od glasanja o tekstu nacrta rezolucije Generalne skupštine UN o borbi protiv veličanja nacizma. Glavni gradovi članica Evropske unije uvek su bili uzdržani osim u jednom slučaju. I to 2011. godine kada je došlo do raskola u Evropskoj uniji, zbog čega su neke od država glasale 'protiv' (postojala je većina), a neke su bile uzdržane", napisala je Zaharova.
"Ove godine u Trećem odboru (prethodi glasanju na Generalnoj skupštini) svi su glasali protiv. I oni koji su podržavali fašizam u 20. veku, i oni koji su od njega stradali i skoro nestali", napisala je Zaharova.
Portparolka je naglasila da je "tekst rezolucije isti. Njegovu suštinu mogu dovesti u pitanje samo nemoralne figure."
Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije je tada na svom Telegram kanalu napisalo da je zagonetno i žalosno što su SAD i Ukrajina ponovo glasale protiv ovog dokumenta, dok su se delegacije zemalja članica EU uzdržale od glasanja o nacrtu rezolucije.
Podsećamo, Treći komitet Generalne skupštine UN ove godine je usvojio ruski nacrt rezolucije "Suzbijanje veličanja nacizma, neonacizma i drugih praksi koje doprinose eskalaciji savremenih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i srodne netolerancije".
Za dokument je glasalo 105 država, protiv su bile 52 zemlje, 15 je bilo uzdržano.
Među koautorima dokumenta su Azerbejdžan, Belorusija, Venecuela, Vijetnam, Kambodža, Severna Koreja, Kuba, Laos, Mali, Nikaragva, Pakistan, Sirija, Sudan, Centralnoafrička Republika, Ekvatorijalna Gvineja i Južna Afrika.
Samo godinu dana ranije, podsećamo, u Njujorku je 12. novembra na sastanku Trećeg komiteta 76. zasedanja Generalne skupštine UN, na inicijativu Rusije, usvojena je rezolucija za borbu protiv veličanja nacizma, a za glasala je 121 država, 2 delegacije (SAD, Ukrajina) su bile protiv, a 53 zemlje su bile uzdržane.
Rezolucija izražava ozbiljnu zabrinutost zbog porasta ekstremističkih pokreta i političkih partija koje promovišu rasizam, etnocentrizam i ksenofobiju, a bave se širenjem ideologije fašizma i rasne superiornosti.
Rezolucija preporučuje da zemlje preduzmu odgovarajuće konkretne mere, "uključujući i zakonodavnu i obrazovnu oblast", kako bi sprečile reviziju istorije i rezultata Drugog svetskog rata i "negiranje zločina protiv čovečanstva i ratnih zločina počinjenih tokom Drugog svetskog rata".