Zapadnoafričke zemlje prete intervencijom, pristalice pučista u Nigeru pozivaju na mobilizaciju
Pristalice hunte pozvali su na masovnu mobilizaciju građana posle upozorenja zapadnoafričkog regionalnog bloka (EKOVAS) da razmatraju vojnu akciju u Nigeru kako bi vratili na vlast svrgnutog predsednika zemlje Mohameda Bazuma.
Kada je istekao ultimatum EKOVAS-a koji je upućen nakon svrgavanja Bazuma, puča koji su predvodili članovi njegove predsedničke garde, blok je aktivirao "snage u pripravnosti" kako bi "obnovila demokratiju" u Nigeru, ali je tek treba da ih rasporedi, piše "Gardijan".
Pozive na masovnu mobilizaciju forsira jedna od nekoliko grupa građanskog društva u glavnom gradu Nigerije, Nijameju, koje podržavaju huntu.
Grupa "Dobrovoljci za odbranu Nigera", traži desetine hiljada dobrovoljaca iz cele zemlje da se registruju za podršku oružanim snagama zemlje. "To je mogućnost. Moramo da budemo spremni kad god se to dogodi", rekao je Amsaru Bako, jedan od osnivača grupe, za Asošijeted pres.
Regrutovanje dobrovoljaca trebalo bi da počne u subotu u Niameju, kao i u gradovima u koje bi EKOVAS snage mogle da uđu, kao što su blizu granica sa Nigerijom i Beninom, dve zemlje koje su rekle da će učestvovati u intervenciji.
Svako ko ima 18 i više godina može da se prijavi, a spisak će biti dat hunti da pozove ljude ako zatreba, rekao je Bako. Hunta nije bila uključena u regrutaciju, ali je bila svesna te inicijative, rekao je on.
Tenzije u regionu se produbljuju, navodi "Gardijan", jer sukob između Nigera i EKOVAS-a ne pokazuje znake smirivanja uprkos signalima sa obe strane da su otvorene za mirno rešavanje krize.
Šefovi odbrane EKOVAS-a sastali su se danas u Akri u Gani, prvi put otkako je blok najavio aktiviranje svojih snaga. Nejasno je kada će i da li će izvršiti invaziju, ali bi takav ishod imao razorne posledice, kažu stručnjaci za sukobe.
"Vojna intervencija kojoj se ne nazire kraj rizikuje da izazove regionalni rat, sa katastrofalnim posledicama po ogromni Sahel koji je već opterećen nesigurnošću, raseljavanjem i siromaštvom", rekao je Mukahid Durmaz, viši analitičar "Verisk Mejplkrofta", globalne kompanije za analizu rizika.