SZO na udaru kritika zbog zalaganja za praktikovanje tradicionalne medicine
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) pozvala je zemlje širom sveta da integrišu tradicionalnu i komplementarnu medicinu u svoje zdravstvene sisteme i pored kritika pojedinih stručnjaka da takve prakse predstavljaju "pseudonauku", piše "Politiko".
"Tradicionalna medicina je dala ogroman doprinos ljudskom zdravlju i ima ogroman potencijal", rekao je generalni direktor SZO Tedros Gebrejesus na Samitu tradicionalne medicine u Indiji.
On je rekao da tradicionalna medicina "nije stvar prošlosti", dodajući da postoji sve veća potražnja za njom i da ona može biti značajna u prevenciji i lečenju neprenosivih bolesti.
"Pozivamo sve zemlje da se obavežu da ispitaju kako najbolje da integrišu tradicionalnu i komplementarnu medicinu u svoje nacionalne zdravstvene sisteme", poručio je on tom prilikom.
Komplementarna i alternativna medicina nije uvek pokrivena zdravstvenim osiguranjem, a jedno istraživanje iz 2020. je pokazalo da osiguravajuća društva zemljama poput Švedske, Danske i Norveške češće pokrivaju takve tretmane u poređenju sa Poljskom, Mađarskom i Češkom.
Samit je održan paralelno sa tekućim sastankom ministara zdravlja G20 u Indiji, a Španija — koja trenutno predsedava Savetom — rekla je da će "razmeniti iskustva i razgovarati o doprinosu tradicionalne medicine zdravlju i održivom razvoju".
Kao organizacija koju predvode članice, države su te koje postavljaju dnevni red, a pošto 170 od 194 članica organizacije prijavljuju upotrebu tradicionalnih lekova, organizacija je dužna da se bavi i tom oblašću.
Ali to nije zaustavilo salvu kritika stručnjaka i javnosti zbog stava SZO. U nizu postova na Iksu, (nekadašnjem Tviteru), SZO je iznela kako je tradicionalna medicina bila okosnica nekih važnih naučnih dostignuća.
Oni su u jednoj od objava pitali pratioce koje su tradicionalne lekove koristili i uključio je listu na kojoj se nalaze homeopatija i naturopatija.
Ta objava, koju je 17. avgusta pogledalo 3,5 miliona ljudi, imala je preko 2.000 citata, pri čemu su mnogi prozivali organizaciju da promoviše "pseudonauku", a posebno se protiveći promociji homeopatije.
Odgovarajući na komentare na taj objavi, u SZO su rekli da se "slažu da je ova poruka mogla biti bolje artikulisana".
"Naš rad ima za cilj da donese dokaze i naučnu potvrdu u veti sa tradicionalnom medicinom, kako bi milioni ljudi širom sveta koji koriste komplementarnu i tradicionalnu medicinu razumeli da li je ona bezbedna i efikasna i kako bi bili bolje zaštićeni", saopštila je SZO.
"Kada je naučno potvrđena, tradicionalna medicina ima potencijal da premosti nedostatke u pristupu za milione širom sveta", naglašavaju oni.