"Global tajms": Samit u Kemp Dejvidu ogolio antikinesko licemerje
Antikinesko licemerje ogolilo se u svojoj punoj meri na samitu SAD, Japana i Južne Koreje u Kemp Dejvidu, gde je, prema pisanju "Global tajmsa", Peking bio centralna tema uprkos Bajdenovim tvrdnjama da ovaj skup "nije o Kini".
Lideri tri zemlje izašli su, naime, sa ovog sastanka sa do sada najoštrijom zajedničkom osudom, "opasnog i agresivnog ponašanja" Kine u Južnom kineskom moru, preneo je u petak Rojters.
Kritike da je ovaj trilateralni samit, bio pokušaj Vašingtona da stvori "mini NATO" u Aziji odbacio je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven, ali kineski analitičari ističu, da, iako grupa tek treba da formira kolektivnu odbrambenu opredeljenost nalik na NATO - njihov slogan "pretnja bilo kojoj članici je pretnja za SAD, Japan i Južnu Koreju u celini" - već je odjeknuo.
Ideja da se formuliše mini-NATO planiran da služi strateškom nadmetanju SAD sa Kinom i oslabi razvojne perspektive Kine, za kineske analitičare je "zabrinjavajuća".
Vojni ekspert i TV komentator Song Zongping upozorio je da će to, hoće li mini-NATO postati stvarnost, zavisiti od toga da će sese takav trilateralni okvir institucionalizovati i o njemu doneti zakon u svakoj zemlji. A to je vrlo moguće.
Iako Bajden u zajedničkoj izjavi veze zemalja još naziva "partnerstvom", Li Haidong, profesor na Kineskom univerzitetu za spoljne poslove, ocenjuje da sve to ima jaku "boju savezništva".
Kristalno je jasno, smatra Li, da je osnova za takvo partnerstvo ili savez - služenje američkoj konkurenciji sa Kinom i slabljenje izgleda Kine za razvoj.
"Azijsko-pacifički region je visoravan mira i razvoja i zemlja saradnje koja ne sme postati arena za geopolitičke igre", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin, komentarišući samit u Kemp Dejvidu, i pozvao sve strane da podrže istinski multilateralizam usred složene međunarodne bezbednosne situacije.