Svet

Begunac drži ključ nove španske vlade, separatisti imaju crvene linije

Lider katalonske separatističke partije Junts (Zajedno za Kataloniju) Karles Puđdemon postavio je nekoliko uslova za podršku socijalisti Sančezu
Begunac drži ključ nove španske vlade, separatisti imaju crvene linijewww.globallookpress.com © Matthias Oesterle

Katalonske stranke koje se zalažu za nezavisnost postavile su uslove za podršku socijalisti Pedru Sančezu, dok španski kralj Felipe VI počinje složenu rundu konsultacija sa nekoliko političkih stranaka, koje treba da pokažu ko će moći da formira novu vladu Španije, izveštava "Euraktiv".

Za sada, najveće šanse imaju socijalista Sančez i šef opozicije desnog centra Albert Nunjez Feiho. Iako je Feiho, lider Narodne partije (PP/EPP), pobedio na vanrednim izborima održanim 23. jula, on nije osvojio potrebnu većinu – 176 od 350 mesta u parlamentu – kako bi ova partija sama obrazovala vladu.

Stranka krajnje desnice Voks (ECR), treća po snazi u parlamentu, prošle nedelje je pokazala spremnost da podrži Feihoa. Ipak, čak i ukoliko udruže snage, ove dve partije nemaju dovoljno mesta u parlamentu.

Ključ nove progresivne vlade je u rukama sedmorice poslanika katalonske separatističke partije Junts (Zajedno za Kataloniju). Lider ove partije je begunac od španskog zakona Karles Puđdemon, koji je postavio nekoliko uslova za podršku Sančezu.

Glasovi stranke Junts ključni su za Socijalističku partiju (PSOE/S&D) i novi progresivni blok Sumar, na čelu sa Jolandom Dijaz, koji uživaju podršku nekoliko baskijskih i katalonskih nacionalističkih stranaka.

Ustupci katalonskim separatistima

Prvi korak ka novoj levičarskoj vladi napravljen je 17. avgusta, izborom Fransine Armengol (PSOE) za predsednicu parlamenta, zahvaljujući podršci Juntsa i Republikanske levice Katalonije (ERC), koja se takođe zalaže za nezavisnost.

Izbor Armengolove, koja tečno govori katalonski i ima reputaciju veštog pregovarača, politički analitičari tumače kao gest naklonosti katalonskim nacionalistima.

Sančez je morao da učini i neke ustupke, uključujući uvođenje katalonskog kao zvaničnog jezika u španski parlament, kao i zvaničnog zahteva, koji je Madrid već dostavio Savetu EU, da katalonski postane službeni jezik u evropskim institucijama.

Iz svog egzila kod Brisela, Pudždemon je jasno stavio do znanja da pre glasanja za Sančeza želi da dobije neke "proverljive činjenice". Ove reči verovatno se odnose na njegovo pomilovanje, na garantovanje samoopredeljenja za Kataloniju i na "zakon o amnestiji" za sve koji su umešani u nezakoniti referendum o nezavisnosti 2017. godine.

I ERC i Junts tvrde da je zakon o amnestiji "crvena linija" za davanje zelenog svetla novoj vladi Sančeza. Ovo je politički osetljivo pitanje, koje predstavlja veliki izazov za PSOE i Sumar, pošto su obe stranke ranije obećale da će se držati okvira španskog Ustava koji isključuje mogućnost amnestije za separatiste.

U sporazumu o imenovanju Armengolove ne pominje se reč "amnestija", već "dejudicijalizacija" političkog sukoba u Kataloniji.

U ovom trenutku, socijalista Sančez ima veće šanse od Feihoa da postane premijer, mada nijedan od njih dvojice nije obezbedio dovoljnu podršku u parlamentu.

Ukoliko premijer ne bude izabran, Španija će se, verovatno već početkom decembra, nekoliko dana pre kraja španskog predsedavanja Savetom EU, suočiti sa novim izborima.

image