Faražev rat protiv "vouk kapitalizma" stiže u EU

Slučaj bivšeg lidera bregzita ujedinio je obe strane političkog spektra, a to je recept koji bi da prepišu i političari koji će učestvovati na izborima u Evropskoj uniji sledeće godine

Najdžel Faraž, čovek koji je predvodio bregzit, vratio se, kako "Politiko" piše, sa vodičem za evropske populiste i na čelu ofanzive protiv "vouk kapitalizma". Njegova borba protiv te novopečene "osvešćenosti" mogla bi, kako medij predviđa, biti putokaz za evroskeptične stranke širom kontinenta koje žele da za izbore sledeće godine okupe bazu glasača - protivnika establišmenta.

Bivši lider bregzita u centar pažnje došao je kada je, krajem jula, pokrenuo kampanju putem koje želi da pomogne ljudima kojima su zbog političkih stavova bankovni računi zatvoreni – što je upravo i on doživeo od britanske banke "Kotus".

"Banke treba da pružaju bankarske usluge, a ne da propisuju skup društvenih i političkih 'vrednosti' sa kojima bi trebalo da se uskladimo. Moraju odmah da okončaju celu tu osvešćenu glupost. Otišlo je predaleko", objavio je Faraž 27. jula na društvenoj mreži Iks, nekadašnjem Tviteru.

Recept koji bi i drugi da prepišu

Njegov slučaj ispunio je naslovne strane britanske štampe, a Faraž je dobio i podršku konzervativne vlade dok je skidao skalpove najviših bankarskih rukovodilaca u Britaniji koji su odličili da ga "kenseluju". Uspelo mu je što je malo kome pošlo za rukom - da na svojoj strani ujedini oba kraja političkog spektra, a to je recept koji bi da prepišu evropski političari.

Skandal kroz koji je Faraž prošao već je privukao njihovu pažnju, a sledeći korak bio bi im, kako "Politiko" ocenjuje, da birače ubede da elita nema dodira s realnošću i da je previše zaokupljena klimatskim promenama i različitošću da bi se fokusirala na brige naroda.

"Krajnje desničarske stranke će nastaviti da pričaju o imigraciji jer je to njihova osnovna tema, ali da bi povećale svoju privlačnost, moraju na neki način da diverzifikuju svoja pitanja i ono o čemu pričaju, i tu dolazi osvešćeni kapitalizam", kaže profesorka evropske politike na Kraljevskom koledžu u Londonu Sofija Vasilopulu.

Širok je konsenzus oko toga da su Faraževe pritužbe sasvim legitimne, ali, kako "Politiko" ukazuje, malo je dokaza da britanski političari zaista gube pristup bankarskim uslugama zbog svoje politike.

"Jedna od strategija krajnje desnice je uvek bila provociranje i skandalizacija. Faraž je pronašao nešto i može da iskoristi te banke kao žrtveno janje. Umeo je da sebe naslika kao žrtvu koja je na istoj strani kao i normalni ljudi, odnosno nasuprot elitnog bankarskog establišmenta", uverava profesor emeritus lingvistike na Univerzitetu Lankaster Rut Vodak koja je i autor knjige "Politika straha: Šta znače desni populistički diskursi".

Slična ofanziva protiv "vouk" ili "osvešćenog" kapitalizma vodi se i u SAD gde republikanci sada krupni biznis kritikuju zbog "progresivnih vrednosti" umesto zbog njihovog osnovnog posla – zarađivanja novca.

Politička desnica, kako "Politiko" navodi, koncept "vouk kapitalizma" koristi kako bi sada kritikovala krupni biznis koji ide predaleko.

U Vašingtonu su republikanski poslanici u julu održali saslušanja koja su deo njihovog eskalirajućeg rata sa Volstritom – gde su im poseban cilj menadžeri koji sprovode strategije zelenih ulaganja.

Guverner Floride Ron Desantis u svađi je sa Diznijem, jednim od najvećih poslodavaca u državi, zbog stava korporacije o pravima LGBT+.

"Vouk" ide na izbore za EU

Drama oko Faražovog bankovnog računa, prema pisanju "Politika" najbolje ilustruje kako populisti menjaju svoj stav.

Vasilopopu ističe da je pitanje imigracije već donekle istrošeno, pa će tako LGBT pitanja biti proglašena za novog neprijatelja za stranke koje bi da privuku birače.

"Na evropskim izborima biće zanimljivo videti kako krajnje desničarske stranke mogu da povežu ovu ideju osvešćenog kapitalizma, ili različite njegove aspekte, sa Evropskom unijom", kaže ova sagovornica "Politika".

Naginjanje udesno već je vidljivo u EU, gde Evropska narodna partija, najveći konzervativni blok, opstruiše zelene zakone, kako bi privukla podršku ljudi koji flertuju sa strankama desnice.

Istraživanja, kako piše "Politiko", sugerišu da će grupa evropskih konzervativaca i reformista (ECR), odnosno grupa krajnje desnih stranaka koja uključuje i Braću Italije italijanske premijerke Đorđe Meloni, osvojiti mesta na izborima za EU ​​sledećeg juna, što bi potencijalno, predviđa medij, stvorilo ono što posmatrači već nazivaju nepredvidivim "populističkim parlamentom".