Svet

RT Balkan na samitu u Johanesburgu: Zašto veliki broj zemalja želi u BRIKS?

Odgovor je jasan - svet se menja
RT Balkan na samitu u Johanesburgu: Zašto veliki broj zemalja želi u BRIKS?www.globallookpress.com © Wang Guansen/XinHua

Više od 40 zemalja izrazilo je interesovanje za članstvo u BRIKS, a više od 20 je i zvanično zatražilo prijem u organizaciju koja, na prvi pogled, nema jasan oblik ili funkciju.

Međutim, za članove BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika), odgovor je jasan: svetski poredak se menja, a sa njim i uloga zemalja u razvoju.

Predsedavajući Udruženja južnoafričkog avio sektora KAMASA Temba September za RT Balkan kaže da su ranije svetske sile na čelu sa SAD vodile i kontrolisale "stari" svetski poredak. Sada, kaže September, BRIKS nam daje glas u međunarodnim odnosima, u uspostavljanju našeg mesta u tom poretku koji se menja, u promeni etičkih principa u vođenju svetskih poslova.

Drugim rečima, kaže September, prelazimo sa parazitske dominacije na multilateralizam, saradnju i poverenje, i to je ono što čini BRIKS relevantnim i tako privlačnim.

"BRIKS i Afrika" je tema 15. samita BRIKS-a u Johanesburgu i September kaže da to ne iznenađuje jer je Afrika u fokusu "ekonomskih aktivnosti na svetskoj sceni" već izvesno vreme.

Nije stvar samo u prirodnim bogatstvima, kaže September, već u tome što je Afrika najmanje razvijena i ima mladu populaciju, i to je ono što je čini interesantnom.

To interesovanje sveta za Afriku, smatra September, došlo je na tragu buđenja afričkih lidera i njihove uloge u svetu koji se menja.

Ranije je ideja da ne budu podanici nekadašnjih kolonijalnih gospodara povlačila ogroman rizik, ne samo ekonomski ili vojni, već i promenu režima koju bi organizovale supersile. Sada, polako ali sigurno, afrički lideri su sazreli i spremni su da rizikuju.

Istovremeno, dominantnim zemljama Zapada više nije lako da pošalju trupe u Libiju ili Avganistan, a zbog razvoja tehnologije i brze razmene informacija, ako se na tako nešto odluče, za to se odmah sazna i to ih sprečava da reaguju kao ranije.

Više faktora je tome doprinelo, ali najviše brz tehnološki razvoj Afrike, a to je nešto, zajedno sa obrazovanjem i drugim "slabim tačkama", na čemu mi unutar BRIKS-a radimo, rekao je September.

Paralelno sa samitom BRIKS-a koji počinje danas, u Johanesburgu se održava biznis forum na kome delegacije iz više desetina zemalja razmatraju mogućnosti saradnje, unapređenja iste, probleme sa kojima se susreću i načina na koji BRIKS grupa može da pomogne.

Čak 47 zemalja ratifikovalo je danas trgovinski sporazum o uspostavljanju slobodne zone unutar Afrike koji će pomoći u privlačenju investicija, trgovini, saradnji.

image