Američki milijarder Ilon Mask, nakon preuzimanja Tvitera, otpustio je, ne samo zaposlene u SAD, već i u Nemačkoj.
U Nemačkoj je u Tviteru radilo oko 50 ljudi, od kojih je veliki broj dobio mejl da su otpušteni, prenosi dnevnik "Bild".
List se poziva na jednu ženu koja je upravo otpuštena, a koja je bila deo frankfurtskog tviter tima.
"Mask nas je lagao", kazala je ona, podsećajući da je do nedavno negirao namere da će biti masovnog otpuštanja.
Ona je istakla da je šokirana, jer je verovala u ideju koja je stajala iza kompanije.
Prenela je da je od Maskovog preuzimanja kompanije atmosfera u nemačkom timu veoma loša.
I preostali zaposleni su preplašeni i razmišljaju da li da ostanu u firmi.
Ukazala je da gotovo više nema interne kompanijske komunikacije.
"Niko nije znao šta se dešava. Moja mejl adresa je odmah zaključana nakon što su se pojavile vesti o otpuštanjima", dodala je ona.
Rat sa oglašivačima
Zbog najavljenih promena Mask se suočio sa bojkotom oglašivača, pod pritiskom levičarskih grupa, što se osetilo i u padu prihoda od Tvitera. On je zapretio da bi mogao javno da objavi imena onih koji bojkotuju platformu i da ih prikuca na stub srama, ako se takav bojkot nastavi.
Ovo je bio odgovor na objavu bivšeg pomoćnika u američkom Senatu Majka Dejvisa koji je upozorio da bi javno razotkrivanje oglašivača omogućilo milionima Maskovih pratilaca na platformi da pokrenu kontrabojkot.
Izvršni direktor "Tesle" završio je preuzimanje Tvitera vredno 44 milijarde dolara prošle nedelje, obećavajući da će vratiti slobodu govora u Americi tako što će napraviti "digitalni gradski trg" na kome će moći slobodno da se raspravlja o različitim uverenjima.
Desetine levičarskih aktivističkih grupa reagovale su pokušavajući da ubede oglašivače da prestanu da posluju sa Tviterom, tvrdeći da bi Mask od toga napravio "direktnu pretnju po javnu bezbednost" dozvoljavanjem "štetnog" sadržaja.