Sjedinjene Američke Države privatno ohrabruju Ukrajinu da signalizira otvorenost za pregovore sa Rusijom, objavio je "Vašington post" nakon što je Stejt department saopštio da Moskva eskalira sukob i da ne želi ozbiljno da se uključi u mirovne pregovore.
List citira neimenovane izvore koji tvrde da zahtev američkih zvaničnika nije da se gurne Ukrajina za pregovarački sto, već da se proračuna pokušaj da se osigura da Kijev zadrži podršku drugih država.
Američki i ukrajinski zvaničnici su priznali da je zabrana razgovora ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom izazvala zabrinutost u delovima Evrope, Afrike i Latinske Amerike, gde se posledice sukoba na cene hrane i goriva najoštrije osećaju, navodi list.
"Umor od Ukrajine je stvarna stvar za neke od naših partnera", rekao je jedan neimenovani američki zvaničnik.
Podsećamo, Zelenski je 4. oktobra potpisao dekret kojim se mogućnost bilo kakvih pregovora Ukrajine sa Putinom proglašava formalno "nemogućom", ali ostavlja otvorena vrata za razgovore sa Rusijom.
U SAD, ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da podrška među republikancima - koji će skoro sigurno izaći kao pobednici međuizbora 8. novembra - slanju vojne pomoći Kijevu drastično opada.
Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće nije imao odmah komentar o tačnosti izveštaja.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je tokom posete Kijevu u petak da će podrška Vašingtona Ukrajini ostati "nepokolebljiva i nepokolebljiva" posle izbora za Kongres.
Sjedinjene Američke Države su najavile dodatnu vojnu pomoć Ukrajini u vrednosti od 400 miliona dolara, uključujući modernizaciju tenkova T-72 iz Češke Republike i projektila za PVO "hok" koji bi mogli da se koriste protiv ruskih dronova i krstarećih raketa.
Nova pomoć je povećala iznos američke vojne pomoći poslate Kijevu na više od 18,2 milijarde dolara od početka specijalne vojne operacije.
Diplomata Aleksander Veršbou, koji je bio američki ambasador u Rusiji i zamenik generalnog sekretara NATO, smatra da Sjedinjene Države ne smeju da budu potpuno pasivne kada je reč o tome kada i kako će se sukob završiti, budući da je bezbednost Evrope jedan od prioriteta Vašingtona.
"Ako uslovi postanu povoljniji za pregovore, mislim da administracija neće biti pasivna", rekao je Veršbou. "Ali na kraju krajeva, Ukrajinci su ti koji se bore tako da moramo da pazimo da ne dovodimo u pitanje njihove odluke."
Osim što su formalno "zabranili" pregovore, Ukrajinci su proteklih nedelja sve kritičniji prema Zapadu i "korisnim idiotima" koji služe interesima Kremlja i pozivaju na pregovore.
Ako Rusija pobedi, dobićemo period haosa: cvetanje tiranije, ratova, genocida, nuklearnih trka", rekao je u petak savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak. "Svaki 'ustupci' Putinu danas su dogovor sa đavolom. Neće vam se svideti njegova cena."
Indijski premijer Narendra Modi, koji je pokušao da održi dobre odnose sa Moskvom i Kijevom, ponudio je pomoć u mirovnim pregovorima u razgovoru sa Zelenskim prošlog meseca. Ukrajinski lider ga je odbio.
Zelenski mu je rekao da Ukrajina neće voditi nikakve pregovore sa Putinom, ali je poručio da je Ukrajina "posvećena mirnom rešenju kroz dijalog".
Uprkos odbijanju ukrajinskih političara da razgovaraju sa Rusijom i njihovom zavetu da će se boriti da povrate celu Ukrajinu, američki zvaničnici veruju da bi Zelenski verovatno pristao na pregovore i na kraju prihvatio ustupke, kao što je sugerisao da bi to uradio na početku rata. Oni veruju da Kijev pokušava da se učvrsti na bojnom polju pre nego što nastupi zima, kada bi mogao da se pojavi "prozor" za diplomatiju.
Rusija je pokrenula specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini krajem februara. Posle relativno uspešne kontraofanzive krajem avgusta, u Kijevu i na Zapadu su se probudile nade da bi Ukrajinci mogli da preokrenu situaciju u svoju korist.
Rusija je odgovorila intenzivnim napadima na infrastrukturu Ukrajine, de fakto ostavivši stanovništvo bez struje, vode i grejanja i potisnuvši kijevske snage.