Grčka zove Britance: Vratite nam ukradeni Partenonski mermer, kod vas nije bezbedan
Grčka je obnovila pozive Ujedinjenom Kraljevstvu da vrati čuveni Partenonski mermer, nakon što je Britanski muzej prošle nedelje otpustio zaposlenog koji je navodno ukrao preko 2.000 vrednih komada i prodavao ih.
"Želimo da poručimo Britanskom muzeju kako više ne mogu da tvrde da je grčko kulturno nasleđe bezbednije" kod njih nego u Grčkoj, izjavila je za Bi-Bi-Si Despina Kucumba, direktor Udruženja grčkih arheologa.
Ministar kulture Lina Mendoni složila se da krađa "jača trajni i pravedni zahtev naše zemlje za definitivnim povratkom i ponovnim sajedinjenjem" Grčke sa svojim kulturnim znamenitostima, poznatim i kao Elginov mermer, što se odnosi na britanskog lorda Elgina koji ih je ukrao sa Akropolja u XIX veku.
Tim Luton, predsedavajući neformalne grupe poslanika za podršku Britanskom muzeju, nazvao je grčke zahteve "očiglednim oportunizmom", utvrdivši za Bi-Bi-Si da je "neverovatno retko da stvari nestanu", kao i da krađe nisu bile u razmerama "krađe Mona Lize."
Muzej je prošle nedelje priznao da je neodređeni broj predmeta nestao, ukraden ili oštećen, nakon čega je otpušten Piter Higs, viši kustos i stručnjak za grčke artefakte sa 30 godina iskustva u Britanskom muzeju. Kako se navodi, muzej se sprema da preduzme pravne mere.
Policija istražuje slučaj krađe od početka godine, ali do sada niko nije bio uhapšen.
Prodavac umetničkih dela Itaj Gradel upozorio je Britanski muzej 2021. godine da je na internetu kupio nekoliko artikala koje je prepoznao iz kataloga te institucije – samo da bi njegovu zabrinutost odbacio zamenik direktora Britanskog muzeja Džonatan Vilijams, koji je insistirao da "nije bilo naznaka bilo kakvog zločina", tvrdeći da je "kolekcija zaštićena".
Gradel je navodno kupio oko 70 artefakta na Ibeju počevši od 2014. godine i preprodao ih za mnogo veće iznose pre nego što je upozorio muzej, vratio neke od predmeta i poslao istražitelje na trag prodavaca.
On je takođe pozvao na otpuštanje Vilijamsa i direktora muzeja Hartviga Fišera.
Fišer, koji je prošlog meseca objavio da daje ostavku, tvrdio je da Gradel nije bio potpuno iskren u vezi sa kupljenim predmetima, navodeći da je osoblje primetilo da postoji problem kada je započelo potpunu reviziju kolekcije godinu dana nakon trgovčevog upozorenja.
Muzej zapravo još uvek nije otkrio razmere gubitaka, ali medijski izveštaji govore da nedostaje čak 2.000 predmeta, čija se vrednost potencijalno meri u milionima.
Direktor Fišer je dospeo u središte pažnje još 2019. godine kad je izjavio da je Elginova krađa mermera sa Partenona bilo "kreativan čin", i da grčko kulturno blago neće biti vraćeno Grčkoj. Ova zemlja se dugo bori na sudovima i van njih da povrati skulpture neprocenjive vrednosti.