Svet

Šolc: Bez ishitrenih poteza u naoružavanju Ukrajine, ništa od veće potrošnje u Nemačkoj

Ukupan iznos pomoći Ukrajini od Nemačke, – humanitarne, finansijske i vojne – za proteklih godinu i po iznosio je oko 20 milijardi evra
Šolc: Bez ishitrenih poteza u naoružavanju Ukrajine, ništa od veće potrošnje u Nemačkoj© Tanjug/Karl-Josef Hildenbrand/dpa via AP

Sve odluke Nemačke o isporuci oružja Ukrajini biće pažljivo izvagane, neće biti ishitrenih koraka, poručio je nemački kancelar Olaf Šolc u intervjuu objavljenom u listu "PNP".

Upitan da li je bila greška snabdevati Kijev oružjem koje može da ugrozi Moskvu, on je rekao da takve odluke nikome nisu lake, ali da svi saveznici pomažu Ukrajini koliko god je to moguće.

"Nastaviću da pažljivo razmišljam o svakoj odluci i da nikada neću učiniti ništa brzopleto, bez obzira kakvi se zahtevi postavljaju Nemačkoj", istakao je Šolc.

Inače, ukupan iznos pomoći Ukrajini od Nemačke, – humanitarne, finansijske i vojne – za proteklih godinu i po iznosio je oko 20 milijardi evra. Berlin je, između ostalog, snabdeo kijevske vlasti sistemima PVO i borbenim tenkovima, ali sada okleva da Kijev snabde raketama "taurus".

Šolcova vlada očigledno ne štedi kada je reč o podršci ratu Vladimira Zelenskog, iako, za svoje građane nije tako raspoložena da odreši kesu.

Kancelar je tako odbacio pozive na veću potrošnju finansiranu dugom, kako bi se podstakao rast, i rekao da je Nemačka dobro pozicionirana uprkos trenutnom slabijem ekonomskom stanju, prenosi "Blumberg".

Najveća evropska ekonomija ima "najbolje preduslove da obezbedi da i dalje tehnološki igra u najvišoj ligi za 10, 20 i za 30 godina", rekao je Šolc u intervjuu za Medijsku grupaciju Bajern, koji je danas objavljen.

Nemačko Ministarstvo ekonomije nedavno je saopštilo da priprema pomoć u vrednosti od oko 20 milijardi evra za podršku razvoju lokalne proizvodnje poluprovodnika u narednim godinama novcem iz vanbudžetskog Fonda za klimu i transformaciju.

Šolc je odbacio kritike da su nemački problemi pogoršani nevoljnošću njegove vlade da poveća potrošnju, koja bi dovela do povećanja deficita.

"Nisam siguran da Unija zapravo misli da bi trebalo da se zadužujemo", rekao je on, dodajući da je Nemačka dodala stotine milijardi evra duga poslednjih godina, kako bi prebrodila pandemiju i ublažila posledice ukrajinske krize, koja je dovela do skoka cena energenata.

On je takođe odbacio pozive da se subvencionišu cene električne energije za velika preduzeća, što su tražili neki poslanici.

"Ne nedostaje nam samo novac da dugoročno subvencionišemo cenu struje, već i zakonski okvir (za tako nešto)", rekao je Šolc.

Šolcova izjava usledila je dan nakon što su podaci pokazali da je Nemačka u drugom kvartalu zabeležila nultu stopu rasta u odnosu na prethodni kvartal, ne pokazujući znakove oporavka nakon zimske recesije, navodi "Blumberg".

image