Đuzepe Konte: Planovi NATO pali u vodu, Rusija postala još jača

Nije bilo poraza ruske vojske u Bahmutu, njene jedinice se nisu raspale, niti su se povukle za vreme ukrajinske kontraofanzive, rekao je italijanski političar

Strategija NATO u Ukrajini nije dovela do željenog rezultata, a ekonomske sankcije uvedene Rusiji nisu uništile njenu ekonomiju, izjavio je bivši italijanski premijer Đuzepe Konte.

"Strategija koju je NATO do sada koristio, zasnovana na stalnim vojnim isporukama Ukrajini i logici eskalacije, nije dovela do željenog vojnog poraza Rusije. Sasvim suprotno. Nije bilo poraza ruske vojske u Bahmutu (Artjomovsk). Njene jedinice se nisu raspale, niti su se povukle u toku ukrajinske kontraofanzive", napisao je političar na Fejsbuku.

Kako je Konte priznao, ni ekonomske sankcije uvedene Rusiji "nisu dovele do njenog bankrota i nisu potkopale ekonomiju te zemlje".

Do unutrašnje destabilizacije u Rusiji kojoj se Zapad nadao nije došlo, a liderstvo ruskog predsednika Vladimira Putina je ojačalo zajedno sa unutrašnjim konsenzusom, kazao je Konete.

"Izolacija Rusije nikako nije postala realnost. Naprotiv. Upravo je završen 15. samit grupe BRIKS, na čelu sa Rusijom i Kinom, sa specifičnom perspektivom njenog daljeg širenja 2024. godine, koja će pokriti 45 odsto svetskog stanovništva i 38,2 odsto svetskog BDP-a", naglasio je.

Sukob u Ukrajini je otkrio nesposobnost Evropske unije da razvije efikasnu zajedničku strategiju i ostvari nezavisno političko i ekonomsko rukovodstvo, objasnio je Konte, još jednom ističući podređenost evropskih lidera Sjedinjenim Državama.

Konte u ime opozicionog Pokreta Pet zvezdica već duže vreme oštro kritikuje politiku italijanske vlade koja je usmerena na slanje vojne podrške Ukrajini i protivi se novim isporukama oružja Kijevu, jer, kako tvrdi, to dovodi do eskalacije sukoba.

Pre nedelju dana, govoreći na javnom događaju u južnoj Italiji, bivši premijer je rekao da ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ne može sam da odlučuje pod kojim uslovima treba da se reši sukob u Ukrajini.

Odbijanje pregovora je, prema njegovim rečima, strateška greška zbog koje bi moglo da dođe do upotrebe nuklearnog oružja.