Katar se okovao: Ko ih kritikuje hakeri kreću na njega
Tačno dve nedelje do početka Svetskog prvenstva u fudbalu, koje se održava u Kataru, list "Sandej tajms" otkriva da su novinari, političari, pa čak i advokati bili meta hakerskih napada, sa ciljem da se zaštiti reputacija Katara.
Istraga čije detalje otkriva ovaj list pokazuje da su mete bile ličnosti koje su istraživale određene teme ili oni koji su kritikovali dodelu organizacije Svetskog prvenstva Kataru. Zemlja se naročito našla na udaru kritike zbog tretmana radnika na gradilištima, kao i zbog kršenja prava žena i LGBT osoba.
Advokati katarske vlade negirali su umešanost, prenosi francuski "Mond". U izjavi za AFP katarski zvaničnik osudio je "očigledno lažne i neosnovane" navode, koji su zasnovani "na jednom izvoru koji tvrdi da je njegov klijent bio Katar, bez ijednog dokaza".
On je dodao da "Katar neće sedeti skrštenih ruku (...), a sve pravne opcije koje su nam na raspolaganju se proučavaju kako bi se osiguralo da će oni koji stoje iza ovoga biti pozvani na odgovornost."
Na meti hakera Mišel Platini i Natali Gule
Među metama hakera bili su francuska senatorka Natali Gule, koja je optužila Katar za finansiranje islamskog terorizma i bivši predsednik UEFA Mišel Platini, veliki podržavalac kandidature Katara.
Massive opération de #Hacking de comptes de nombreuses personnalités hostiles au #Qatar et à priori aussi du mien par des #Hackers en bandes payés par le #Qatar 4 pages dans le @thetimes ce matin merci @TBIJ pour cette enquête qui révèle un espionnage massif @Limportant_frpic.twitter.com/8BxmFSXJQm
— Nathalie Goulet زن زندگی آزادی, (@senateur61) November 6, 2022
Hakovanje Platinija dogodilo se neposredno pre njegovog saslušanja u okviru istrage za korupciju prilikom dodele Svetskog prvenstva toj zalivskoj zemlji.
Reagujući na tvrdnje britanskog lista, Platini je izjavio da je "iznenađen i duboko šokiran". Bivši kapiten francuskog tima naveo je u saopštenju agenciji AFP da proučava "sve pravne mere koje su mu na raspolaganju - ako su informacije iz "Sandej tajmsa" tačne - na ono što izgleda kao očigledno kršenje njegove privatnosti".
Među žrtvama hakera su i novinari poput Džonatana Kalverta iz "Sandej tajmsa" koji je istraživao korupciju prilikom dodele organizacije Svetskog prvenstva Kataru 2010, ili američko-mađarskog advokata Marka Somosa koji je Komesarijatu UN za ljudska prava podneo tužbu protiv katarske kraljevske porodice.
Hakerske operacije od 2019. godine
Prema podacima do kojih su došli "Sandej tajms" i Biro za istraživačko novinarstvo, hakovanje poštanskih sandučića i daljinsko upravljanje mikrofonima i kamerama na računarima pedesetak osoba počelo je još 2019. godine, od strane jedne grupe indijskih hakera.
Angažovanje hakera išlo je preko bivših britanskih policajaca ili obavještajaca, koji sada rade u privatnom sektoru, navodi se u istrazi britanskog lista.
Ova indijska grupa imala je različite mete.
Tako je švajcarski predsednik Ignacio Kasis bio na meti neposredno posle razgovora o sankcijama Rusiji sa Borisom Džonsonom dok je bio premijer Ujedinjenog Kraljevstva, baš kao i Filip Hamond kada je bio britanski ministar finansija i dok se bavio slučajem trovanja novičokom u Velikoj Britaniji. Pored toga, jedan oligarh koji je pobegao iz Rusije takođe je navodno bio meta na zahtev londonske advokatske firme koja radi za rusku državu.