Nemačka vlada ćuti o istrazi o eksplozijama na gasovodima Severni tok 1 i 2, jer se veruje da iza sabotaže stoje Sjedinjene Države, izjavio je poslanik Bundestaga iz partije Alternativa za Nemačku, član parlamentarnog odbora za energetiku i zaštitu klime Štefen Kotre.
"Ne mogu da zamislim da zapadne obaveštajne službe ne znaju kako je došlo do napada na Severni tok. Iza ovoga stoje saveznici, verovatno Sjedinjene Države. Specijalne službe Švedske i Danske ne žele da sarađuju sa specijalnim službama Nemačke", kazao je Kotre.
Kako je dodao, nemačka vlada ometa i ne želi da obavesti o napretku istrage o sabotaži Severnog toka.
"Brod nemačke mornarice stigao je na mesto eksplozija. Stigao je prekasno i nije bio dobro opremljen, tako da je bilo malo verovatno da bi mogli bilo šta da istraže", objasnio je.
Prema njegovim rečima, nemačkoj vladi je veoma korisno to što ruski gas više ne može da se isporučuje, bar u propisanim količinama.
"Na štetu Nemačke, potrošači treba da napuste jeftin ruski gas i umesto toga kupuju skupi tečni gas iz SAD. Evropska unija je pre mnogo godina, čak i pre sukoba u Ukrajini, pregovarala sa SAD o kupovini LNG. Severni tok će ponovo biti pokrenut tek kada se u Nemačkoj pojavi savezna vlada koja će brinuti o nemačkim interesima", zaključio je poslanik.
O istrazi eksplozija u Severnom toku
Nemački TV kanal "ZDF" je ranije preneo da izvori upoznati sa istragom sabotaže na gasovodima Severni tok 1 i 2 tvrde da tragovi vode u jednom pravcu – ka Ukrajini.
Dok zvanično, kako se navodi, Savezno tužilaštvo Nemačke nastavlja istragu. Kasnije je zamenik predstavnika nemačke vlade Volfgang Buehner rekao da je istraga o eksplozijama na gasovodima u toku, a da vlada ne želi da spekuliše o odgovornim za sabotažu.
Prema pisanju "Špigla", nemački detektivi ne mogu da istražuju u Ukrajini, a od Kijeva ne može da se očekuje podrška. Posezanje za potencijalnim pravnim rešenjima se izbegava, jer bi nemačke vlasti tada morale da obelodane sve što znaju, a to bi Ukrajini dalo priliku da prikrije sve postojeće tragove i zaštiti odgovorne.
"Njujork tajms", "Cajt" i nemački RBB izvestili su o tragovima u Ukrajini. Ubrzo nakon toga, savetnik nemačkog kancelara Jens Plotner razgovarao je o navodima sa Andrejem Jermakom, jednim od najbližih poverenika Zelenskog. Jermak je uveravao da ukrajinska vlada nije umešana u zaveru i da niko iz ukrajinskog bezbednosnog aparata ne zna ko stoji iza nje.