Ulazak Argentine, Etiopije, Irana, Saudijske Arabije, Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata u grupu BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) uznemirio je Zapad koji je odmah pojurio da "pojasni" kako će različiti politički sistemi, ekonomije i diplomatski ciljevi članica učiniti blok "neefikasnim".
Proširenje BRIKS-a je velika pobeda za kineskog lidera Si Đinpinga, koji se dugo trudio da proširi blok i njegov uticaj uprkos rezervama drugih članica, kao što su Indija i Brazil, piše Si-En-En u analizi samita u Johanesburgu.
Širenje, prvo otkako je Južna Afrika ušla u blok 2010. godine, trebalo bi da više nego udvostruči članstvo grupe i značajno proširi njen globalni domet – posebno na Bliskom istoku.
"Ovo čini Kinu jasnim pobednikom", rekao je Stiv Cang, direktor Kineskog instituta SOAS na Univerzitetu u Londonu. "Ulazak šest novih članica je značajan pomak u željenom pravcu".
Za Peking, kao i za Moskvu, proširenje je deo njihovog nastojanja da labavo ekonomsko grupisanje pretvore u geopolitičku protivtežu Zapadu – i zapadnim institucijama kao što je G7, objašnjava Si-En-En.
Kao što pokazuje širenje BRIKS-a i duga lista zainteresovanih, Sijeva ponuda alternativnog svetskog poretka naišla je na prijemčive uši na Globalnom jugu, gde se mnoge zemlje osećaju marginalizovanima u međunarodnom sistemu kojim dominiraju Sjedinjene Države i njihovi bogati saveznici.
Hepimon Džejkob, profesor međunarodnih studija na Univerzitetu "Džavaharlal Nehru" u Nju Delhiju kaže da proširenje naglašava promenu u globalnim geopolitičkim linijama raseda.
"Biti lider nezapadnih foruma i Globalnog juga, koji je generalno nezadovoljan institucijama predvođenim SAD, uvek će pomoći Kini da postane protivteža SAD i svetskom poretku koji predvode SAD", rekao je on.
Si-En-En piše, međutim, da proširenje grupe takođe postavlja pitanja o koheziji i koherentnosti BRIKS-a, čije se postojeće članice već uveliko razlikuju po političkim sistemima, ekonomskoj moći i diplomatskim ciljevima.
"Skeptičan sam u pogledu efikasnosti organizacije nakon proširenja i da li je na kraju proširenje više simbolično nego suštinsko", rekao je Jun Sun, direktor kineskog programa u Stimson centru u Vašingtonu. "Što je više članova, organizacija treba da pomiri i udovolji više interesa".
To, naglašava američki medij, posebno važi za organizacije zasnovane na konsenzusu kao što je BRIKS, gde se odluke donose demokratski - samo ako se sve članice slažu.
Helena Legarda, vodeći analitičar Merkator instituta za kineske studije, istraživačkog centra u Berlinu, kaže da nije jasno u kojoj meri će ekspanzija BRIKS-a povećati vrednost i uticaj grupe.
"Bez zajedničke ideologije i jasnog sveobuhvatnog cilja, verovatno je da će dodavanje šest novih članica umesto toga učiniti BRIKS podeljenijom grupom", rekla je ona.
Podsećanja radi, lideri BRIKS-a su u deklaraciji iz Johanesburga naglasili da je cilj bloka stvaranje pravednijeg, multipolarnog sveta, gde će se sukobi rešavati pregovorima a ne trgovinskim i drugim ucenama.
"Uprkos jasnim geopolitičkim ciljevima koje Kina ima za ovu grupu, mnoge druge ekonomije u razvoju i ekonomije u usponu ne vide BRIKS kao isključivo geopolitičko telo. Takođe su motivisani ekonomskim prilikama i šansom da obezbede privilegovani pristup kineskom i drugim tržištima", objašnjava Legarda.
Si-En-En tvrdi da će širenje BRIKS-a "verovatno podstaći konkurenciju i potencijalna trvenja" između Kine i Indije, ali i Irana i Saudijske Arabije.
"Kinesko-indijska konkurencija za liderstvo na Globalnom jugu sada će se zaoštriti s Kinom u jasnoj prednosti", smatra Džejkob. "Iako Indija ima dobre odnose sa svim novim članicama BRIKS-a, duboki džepovi Kine i njena sposobnost da popuni postamerički vakuum, posebno na Bliskom istoku, značili bi da će Kina moći da utiče na instituciju mnogo više nego što bi to Indija mogla", dodao je on.
"Proširenje svakako gradi imidž rastuće koalicije u odnosu na Zapad, ali postojanje više zemalja u jednoj organizaciji ne znači veću efikasnost", zaključuje Sun.