Svet

Predstavnici zapadnih zemalja hrle u Kinu: Nakon ministarke trgovine SAD, stiže i Kleverli

Postoje oblasti od globalnog značaja u kojima želimo da sarađujemo sa Kinom, da kao dve svetske sile uradimo ono što je dobro za celo čovečanstvo, rekla je Đina Raimondo
Predstavnici zapadnih zemalja hrle u Kinu: Nakon ministarke trgovine SAD, stiže i KleverliGetty © Photo by Andrew Wong/Getty Image

Vašington želi da sarađuje sa Pekingom u oblastima kao što su borba protiv klimatskih promena i veštačka inteligencija (AI), izjavila je danas ministarka trgovine SAD Đina Raimondo na sastanku sa kineskim premijerom Li Ćijangom u Pekingu.

"Postoje oblasti od globalnog značaja u kojima želimo da sarađujemo sa Kinom, da kao dve svetske sile uradimo ono što je dobro za celo čovečanstvo", rekla je Raimondo, prenosi Rojters.

Li Ćijang je naveo da su zdravi ekonomski odnosi i trgovinska saradnja Kine i SAD od koristi ne samo za ove zemlje, već i za ceo svet.

Sjedinjene Države i Kina su nekada bile najveći trgovinski partneri, ali Vašington sada više trguje sa susedima, Kanadom i Meksikom, dok se Peking više bavi jugoistočnom Azijom.

Raimondo želi da podstakne turističku saradnju između dveju zemalja.

"Ako bi se kineski turizam vratio na nivo iz 2029. godine, to bi donelo 30 milijardi dolara američkoj ekonomiji i 50.000 novih radnih mesta u SAD", istakla je ministarka trgovine SAD.

Osim Raimondo, i britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli otputovaće sutra u dugoočekivanu posetu Kini, a Rojters ocenjuje da je to znak da se odnosi između dveju zemalja normalizuju, nakon godina tenzija zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost Londona i navodnih kršenja ljudskih prava Pekinga.

Kako se navodi, Kleverli će se sastati sa svojim kineskim kolegom Vang Jijem, što će biti najviša zvanična poseta jednog britanskog ministra Kini u poslednjih pet godina.

Britanija pokušava da poboljša veze sa Pekingom, nakon što su odnosi pali na najnižu tačku u decenijama pod bivšim premijerom Borisom Džonsonom kada je London ograničio neke kineske investicije, navodi Rojters.

Kleverli je pre putovanja u Kinu saopštio da bi bila greška pokušavati da se izoluje druga najveća svetska ekonomija i da je potrebna saradnja u oblastima kao što su klimatske promene, ekonomska nestabilnost i nuklearna proliferacija.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin saopštio je da je "u zajedničkom interesu" naroda dve države da razvijaju odnose.

image