Američki mediji: Rusi da nam vrate Vrangelovo ostrvo

Neprijatna istina iz sovjetske prošlosti je da Rusija od 1924. godine drži američku teritoriju, tvrdi se u komentaru "Vol strit džurnala", uz opasku da sporazum o granicama iz 1991. ne obavezuje SAD da ne traži kontrolu nad ostrvom

Sjedinjene Američke Države treba da zahtevaju da im Vrangelovo ostrvo, koje je u sastavu Rusije, bude vraćeno, ocenjuje "Vol strit džurnal", reagujući na najave iz medija da Rusija planira "militarizaciju ostrva".

Ostrvo pripada Sjedinjenim Američkim Državama, piše Tomas Emanuel Dans, nekadašnji savetnik Ministarstva finansija za međunarodne poslove, komesar Komisije za istraživanje Arktika i investicioni menadžer.

On se osvrnuo na najave da bi Moskva neka ograničenja uvedena zbog zaštite prirode koja važe na ostrvu mogla da ukine u interesu odbrane i bezbednosti.

"Dok Vladimir Putin nastavlja svoj nelegalni rat protiv Ukrajine, izbegava neprijatne istine iz sovjetske prošlosti Rusije. Među njima i onu da Rusija od 1924. godine drži američku teritoriju", piše Dans.

U kolumni se iznosi istorijat Vrangelovih ostrva uz opasku da su "samo jednom u istoriji SAD prepustile kontrolu nad svojom teritorijom neprijateljskoj sili – pljačkašim snagama drugog Vladimira, Lenjina". Ostrvo je ostalo pod ruskom kontrolom i sada je vreme da ih SAD traže nazad, smatra Dans.

On podseća na ekspediciju iz 1881. godine kapetana Kalvina Hopera koji je na nenaseljeno ostrvo zabio američku zastavu i koji je bio visoki zvaničnik mladog okruga Aljaska zadužen za te teritorije, kupljene 14 godina ranije. U decenijama koje su usledile, navodi Dans, američki i ruski dokumenti priznavali su američku nadležnost nad ostrvom, da bi se 1924. godine posada sa sovjetske topovnjače "Crveni oktobar" iskrcala na ostrvo odvodeći "14 američkih doseljenika u zarobljeništvo".

U kolumni "Vol strit džurnala" podseća se zatim američka javnost na važnost Vrangelovih ostrva, ne bi li to motivisalo američkog predsednika Džozefa Bajdena da reaguje ne samo zbog istorije koja je u članku izložena, već i zbog prirodnih resursa ostrva i činjenice da je na njemu ruska vojna baza.

Autor citira reči senatora Frenka Murkovskog od pre trideset godina koji je izjavio da sporazum o granici između SAD i Rusije iz 1991. godine ni na koji način ne prejudicira moguća potraživanja Amerike Vrangelovog i još četiri arktička ostrva.

Prema tom dokumentu nazvanom "Bejker-Ševernadze" sporazum, koji je naišao na neodobravanje u ruskoj javnosti i još uvek nije ratifikovan u ruskoj Dumi, Vrangelovo ostrvo pripada Ruskoj federaciji. Iako je ukazivano na nesavršenosti granice koja je povučena između Rusije i SAD, obe strane ipak su poštovale sporazum.

Početkom oktobra, zvaničnici Bele kuće na konferenciji za novinare rekli su da SAD nameravaju da se efikasno takmiče sa Rusijom i Kinom u okviru nove strategije za razvoj na Arktiku.

Kako je objašnjeno, strategija podrazumeva reagovanje i pozicioniranje SAD u "polarnom" nadmetanju sa dve zemlje. Uz ovu vesti objavljeno je i da Amerika namerava da počne izgradnju tri nova ledolomca, pored dva koja su već u upotrebi.