
RT Balkan u jedinoj ruskoj crkvi u južnoj Africi: Breze, palme i kupole koje je podigao Srbin VIDEO

Pored auto-puta Johanesburg-Pretorija izdiže se građevina koju je nemoguće ne primetiti - bela crkva sa zlatnim kupolama, a u dvorištu "rame uz rame" breze i palme.
U pitanju je jedina ruska pravoslavna crkva u južnoj Africi (postoji jedna u Egiptu) i posvećena je jednom od najslavljenijih ruskih svetaca, Svetom Sergiju Radonješkom.
Crkva, izgrađena pre 20-ak godina, ugostila je brojne zvanice uključujući patrijarha Kirila, koji je blagoslovio crkvu dok je bio mitropolit, crkvene delegacije, a nedavno, i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova koji ju je posetio posle samita BRIKS održanom u Johanesburgu.
"Lavrov ne propušta da nas poseti - ovo je treći put da nam dolazi u goste" - kaže protojerej Danilo koji nas je primio u crkvi i očitao pravoslavnoj braći molitvu za putnike.
Plac na kome se nalazi crkva i gde uz afričko cveće raste i gaj breza, kupili su Rusi koji žive u Južnoj Africi, a izgradnju crkve pomogle su ruske kompanije.
Tri zvona napravljena u Ukrajini, doneta su u Južnu Afriku specijalno za ovu crkvu.

Otac Danilo ispričao nam je da je pri izgradnji nastao problem kada je trebalo napraviti kupole, jer u Južnoj Africi nisu mogli da nađu firmu koja bi mogla da izlije kupole te veličine.
Onda se pojavio Nićifor Aničić, u Johanesburgu poznatiji kao Nik, jedan od najuspešnijih srpskih biznismena u Južnoj Africi. "Nik je našoj crkvi i zajednici poznat kao veliki dobrotvor" - priča otac Danilo. "Bio je to ogroman poduhvat koji je iziskivao specijalne mašine koje u Južnoj Africi ima jedino Aničić u svojoj fabrici, kao i majstore sa iskustvom".
Nićifor, koji u svojoj kancelariji ima i fotografiju Vladimira Putina ispričao nam je koliko su za njega važne veze između dva naroda - "Bez Rusa ne bi ni nas bilo".
Majstori iz Rusije postavili su zlato na kupole tako da danas sijaju kilometrima daleko.
Crkva je oslikana u stilu starih majstora iz 12. veka, sa scenama iz života Svetog Sergija, ali i freskama svetaca ustoličenih posle revolucije.

Otac Danilo, koji tu živi sa porodicom, posebno je ponosan na ikonu Svete Trojice i komadom starog hrasta, drveta ispod kog se, prema Bibliji, Bog javio Avramu.

Tu su i brojni pokloni i delovi moštiju svetaca koje su vernici poslali crkvi i koji se čuvaju u specijalnoj kutiji za gravurom Kijevsko-pečerske lavre kao i ikona Bogorodice Kazanjske, svojevrsne zaštitnice Rusije, koja je Rusima pomogla u brojnim bitkama, od 16. veka do borbi kod Staljingrada, Moskve i Lenjingrada.

Ovo je kopija, stara stotinak godina, kaže otac Danilo, ali je popularna među vernicima koji dolaze svake nedelje u crkvu. Iako postoje još tri "imrovizovane" ruske crkve u Africi, gde se služba drži na engleskom i afrikansu, samo u ovoj se služi na ruskom.

Otac Danilo kaže da i Srbi povremeno dolaze na službe, najčešće i najmasovnije na slavu Svetog Sergija 8. oktobra.
Tokom 1950-ih, 1960ih, postojala je jedna crkva za Ruse i Srbe, a onda su Srbi izgradili svoju crkvu u Johanesburgu i zajednice su se razdvojile, iako su istorijski gledano bili jedna, rekao je sveštenik ruske crkve.