Priča o "Huaveju": Radničko samoupravljanje u gigantu koji probija sankcije SAD

"Huavej" se istakao kao simbol kineske tehnološke umešnosti, ali i uspešan primer modela samoupravljanja

Debi najnovijeg "Huavej" mobilnog telefona "mejt 60 pro" prošle nedelje na Zapadu je protumačen kao znak da američke sankcije kineskom tehnološkom kompleksu ne funkcionišu, a činjenica da je telefon sa naprednim čipom u potpunosti dizajniranim i proizvedenim u Kini predstavljen u trenutku posete ministarke trgovine SAD bila je samo šlag na torti.

Sankcije koje su započete pod Trampovom, a nastavljene pod Bajdenovom administracijom imale su za cilj da sputaju napredak Kine u novim oblastima kao što su veštačka inteligencija i podaci velikog obima ("big data") tako što bi ograničile kineskim kompanijama mogućnost kupovine ili izgradnje naprednih poluprovodnika, koji su osnova ovih tehnologija.

Otkrivanje domaćeg čipa od sedam nanometara sugeriše da se to nije dogodilo, složili su se zapadni mediji.

U trenutku "Huavejevog" trijumfa nad američkim sankcijama, kineska kompanija objavila je transkript govora koji je njen osnivač Ren Žengfej održao krajem juna, a u kojem poziva svoje "čedo" da ne zaboravi šta je taj trijumf i omogućilo.

"'Huavej' će spasiti talenti, a ne američki dolari", rekao je Ren, istakavši da će se ova kompanija truditi da postane globalni prvak u odabranim tehnološkim aspektima, prenosi "Saut Čajna morning post".

"Smatram da materijalna nagrada nije toliko važna", rekao je on, istakavši da je "najbitnije da (radnik) pronađe poziciju za koju gaji strast... Ako može da radi na nečemu što ga zanima, neće se kajati."

Pored toga što je duhovni vođa kompanije, Ren se takođe nalazi na poziciji izvršnog direktora, iako se rukovanjem kompanijom bavi upravni odbor.

Njegova ćerka Sabrina Meng Vandžou koja je prethodno provela skoro tri godine u kućnom pritvoru u Kanadi usred američkih optužbi da je obmanula banku "HSBC holding" o svom poslovanju u Iranu, služi kao rotirajući predsednik od aprila do septembra. Optužbe protiv nje su odbačene u decembru prethodne godine.

Simbol kineskog napretka — i uspešnog samoupravljanja

Kineski list navodi da je "Huavej" postao simbol kineske tehnološke umešnosti, ali i šampion u naporima te zemlje za postizanjem samostalnosti. U isto vreme, kineski tehnološki gigant služi kao pokazatelj da model samoupravljanja i te kako može funkcionisati, budući da je "Huavej" u posedu — sopstvenih radnika.

"Niko ko nije zaposlen u 'Huaveju' ne može posedovati akcije" firme, navodi se na sajtu kineskog tehnološkog giganta i dodaje da čak i osnivač Ren Žengfej poseduje svega 1,14 odsto udela u vlasništvu.

"Vlasništvo zaposlenih je ključno za naš brzi rast. Tokom godina, služilo je kao podsticaj našim vernim radnicima i pomoglo da privučemo talentovane ljude. Za razliku od mnogih javnih kompanija, 'Huavejeve' odluke ne zasnivaju se na potrebi za kvartalnim prinosima i godišnjim dividendama", dodaje se na sajtu.

"Saut Čajna morning post" podseća da je Ren pokrenuo program za pronalaženje talenata ubrzo nakon što je "Huavej" prvi put sankcionisan 2019. godine, kojim je dodeljen prioritet zapošljavanju dobitnika vrhunskih istraživačkih priznanja i kandidata čije je istraživanje dalo "opipljive i uticajne" rezultate.

Kineski list napominje da 54, 8 odsto od 207.000 zaposlenih u "Huaveju" širom sveta čine istraživači.