Učesnici 27. Samita UN o klimatskim promenama prijavili su da je blokiran pristup sajtu organizacije Hjuman rajts voč i drugim NVO, čije su informacije, kako se nevodi, neophodne za funkcionisanje samita, prenosi "Gardijan".
Na samitu je planirano da njujorška grupa za ljudska prava Hjuman rajts voč ima panel diskusiju sa Amnesti internešnl, čijoj se veb stranici može pristupiti preko va-faja. Amnesti internešnl je svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava sa više od sedam miliona članova.
Lista blokiranih sajtova uključuje, pored Hjuman rajts voča, i američku platformu za blogovanje Medium, egipatske nezavisne onlajn novine "Mada masr" i katarsku stanicu "Al Džazira".
Egipatski provajderi telekomunikacija privremeno su ukinuli zabranu internet poziva, na primer preko Metine aplikacije Vacap.
Učesnici konferencije smatraju da su blokade deo napora egipatskih vlasti da odvoje pregovore o klimatskim promenama od pitanja ljudskih prava u Egiptu, prenosi "Gardijan".
Egipat koristi sofisticiran sistem za blokiranje sajtova onih medija i organizacija za ljudska prava, za koje smatraju da su kritične prema egipatskim vlastima.
Grupe za slobodu interneta Kvirium i Citizen Lab utvrdile su kako je kanadska kompanija za obaveštajnu mrežu Sendvin Inkorporejtid dozvoljavala egipatskim vlastima da blokiraju veb stranice po želji.
"Egipatske vlasti blokirale su pristup oko 700 veb sajtova, među njima i nezavisne medije i grupe civilnog društva. Ovo ozbiljno ograničava pristup informacijama o kojima treba razgovarati, uključujući pitanja životne sredine i ljudskih prava", rekao je direktor Odeljenja za životnu sredinu i ljudska prava Hjuman rajts voča Ričard Peršus.
Egipat je od 2017. počeo da blokira određene sajtove, počevši od "Mada Masre" i "Al Džazire". Do septembra 2020. godine, Arapska mreža za informacije o ljudskim pravima i Mada Masr obavestili su da je u Egiptu blokirano 628 sajtova.
Neposredno pred početak Samita o klimatskim promenama, Hjuman rajts voč je izvestio o pritisku egipatskih vlasti na ekološke aktiviste i nezavisne istraživače.
"Ovakva velika cenzura, zajedno sa sistematskim hapšenjima i krivičnim gonjenjem novinara, ozbiljno je ograničila pristup informacijama i izveštavanju o temama koje vlada smatra zabranjenim, uključujući i pitanja životne sredine", istakli su u Hjuman rajts voču.