I Alžir se pridružuje BRIKS-u?
Vlasti Alžira podnele su zvaničnu prijavu za pridruživanje BRIKS-u, saopštila je danas predstavnica Ministarstva spoljnih poslova te zemlje za međunarodno partnerstvo Lejla Zerugi, prenosi TASS.
"Alžir je podneo zvaničnu prijavu za pridruživanje BRIKS-u", rekla je Zerugijeva.
Ona je dodala da je Alžir imao priliku da učestvuje na poslednjem samitu BRIKS-a, na koji je bio pozvan i predsednik te zemlje.
"Podneli smo zahtev. I Rusija i Kina pozdravile su pristupanje Alžira", istakla je Zerugijeva.
Krajem jula predsednik Alžira Abdelmadžid Tebun otkrio je da je ova država zainteresovana za ulazak u BRIKS. On je naglasio da "zemlja ima skoro sve uslove za ulazak u grupu i da će pridruživanje toj organizaciji omogućiti Alžiru da izbegne učešće u globalnim sukobima".
Osim Alžira, interesovanje za ulazak u BRIKS iskazali su i Saudijska Arabija, Argentina, Egipat, Iran i niz drugih država "globalnog Juga".
BRIKS će, ako se proširi, činiti dve trećine globalne ekonomije
Zemlje BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika), ako budu uključene nove članice – Saudijska Arabija, Turska, Egipat i Alžir – činiće dve trećine svetske ekonomije, prenosi TASS na osnovu podataka MMF-a za 2022. godinu.
Udeo ovih zemalja u svetskoj godišnjoj žetvi pšenice premašuje 51 odsto, a u žetvi pirinča – 56 odsto.
Ako posmatramo bruto domaći proizvod po parametru kupovne moći zemalja BRIKS-a ova cifra će premašiti 65 odsto.
Oni takođe čine 45 odsto svetske populacije i 37,5 odsto kopnene mase.
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je 26. septembra izjavio da su zemlje BRIKS-a počele rad na mogućem proširenju organizacije. On je, međutim, ranije istakao da ne treba očekivati brze odluke po ovom pitanju.