Kina: Turisti nisu tajni agenti, tekst u "Volstrit džornalu" pisala CIA

Američki mediji očigledno nastoje da stvore atmosferu u kojoj se Kina doživljava kao bezbednosna pretnja za SAD, i na taj način se usklađuju s politikom Sjedinjenih Država prema najvećoj azijskoj zemlji, dajući legitimitet tamošnjoj taktici obuzdavanja Kine

Komentarišući članak "Volstrit džornala" u kojem se ističe briga zbog kineskih turista, tobožnjih špijuna koji su pokušali da pristupe vojnim bazama i drugim osetljivim lokacijama u SAD čak 100 puta u poslednjih nekoliko godina, list "Global tajms" piše da je reč o evidentno glupoj i gruboj američkoj propagandi koja vređa inteligenciju čitalaca.

"Svako ko je sposoban da kritički razmišlja može lako prozreti da je u ovom slučaju američka kleveta puna rupa", navodi list čiji je osnivač Centralni komitet Komunističke partije Kine u svom uvodniku.

S tim u vezi ističe se da je vrlo neuverljiva tvrdnja da su turisti, tražeći na Gugl mapama npr. Mekdonalds, dospevali do američkih vojnih baza, koje uzgred budi rečeno imaju najstroži nivo i fizičkog i sajber obezbeđenja.

"Američke vojne baze nisu mesta do kojih obični ljudi mogu tako jednostavno doći. Naglašavanje da Kinezi predstavljaju špijunsku pretnju na ovaj način vređa inteligenciju američkih čitalaca", izjavio je kineski vojni stručnjak Sung Džungping za "Global tajms". 

List dodaje da ove godine SAD često lansiraju klevete o kineskom špijuniranju – afera balon, zatim priča o tome da će Kuba biti dom nove kineske baze usmerene protiv Amerike – a da su sve na kraju razotkrivene kao neosnovane.

"Pozajmivši popularnu reč AIGC (sadržaj generisan veštačkom inteligencijom), možemo reći da su priče u američkim medijima opsednutim kineskim 'špijunskim' operacijama tipični CIAGC, sadržaj koji je generisala CIA, a koji je imao za cilj da manipuliše javnom percepcijom", eksplicitan je istraživač na Kineskoj akademiji društvenih nauka Lu Sjeng. 

Dodao je da "Volstrit džornal", uz druge američke medije, očigledno nastoji da stvori atmosferu u kojoj se Kina doživljava kao bezbednosna pretnja za SAD, i na taj način se usklađuje s politikom Sjedinjenih Država prema najvećoj azijskoj zemlji, dajući legitimitet tamošnjoj taktici obuzdavanja Kine.

"Global tajms" ukazuje na to da američki mediji potencijalno kroz sve intenzivnije "brige o špijunaži" pripremaju teren za još veće razdvajanje u visokotehnološkim i odbrambenim sektorima, što je u suprotnosti s proklamovanim ciljevima nedavnih poseta američkih zvaničnika Pekingu zarad promovisanja komercijalnih interesa dveju država, uključujući turizam.

"Ipak, ako se ulazak u Burger king ili Mekdonalds može pogrešno protumačiti kao dokaz špijunaže, pogodite koliko će Kineza biti voljno da putuje u SAD?", pita se kineski list.

Uz povratak "Huaveja" u 5G industriju, čime je Kina uspela da prevaziđe američku tehnološku blokadu, te sve više kineskih naučnika koji iz američkih institucija prelaze u kineske, što je posledica antikineskog raspoloženja u Sjedinjenim Državama, "vreme će pokazati da će zlonamerni i niskostepeni propagandni rat SAD imati samo suprotne rezultate", zaključuje "Global tajms".