Belgijska ministarka: EU mora da ograniči snabdevanje ruskim gasom kako ne bi bila talac Moskve
Belgijska ministarka energetike pozvala je EU da obuzda uvoz ruskog gasa tako što će se odviknuti od fosilnih goriva nakon što je izveštaj pokazao da je njena zemlja među najvećim svetskim primaocima tečnog prirodnog gasa zahvaljujući statusu tranzitnog čvorišta.
Tine Van der Straten rekla je za "Fajnenšel tajms" da je "apsolutno neophodno" da blok ispuni svoj cilj odvikavanja od ruskih fosilnih goriva do 2027. kako ne bi postao "talac" Moskve.
Analiza nevladine organizacije "Global vitnes" pokazala je da će EU uvesti rekordne količine tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije ove godine u okviru svojih napora da diverzifikuje snabdevanje nakon uvođenja sankcija Moskvi.
Belgija je treći po veličini uvoznik ruskog LNG-a na globalnom nivou, uzimajući 17 odsto izvoza tog goriva, iza samo Kine i Španije, navodi "Global vitnes".
Rusija je drugi najveći dobavljač LNG-a u bloku posle SAD, a njen izvoz čini 16 odsto isporuka EU između januara i jula, pokazuju podaci kompanije za industrijske podatke "Kpler".
Van der Straten je rekla da "nije zadovoljna činjenicom da ruski LNG i dalje teče u EU i kroz Belgiju". Ona je istakla da je samo 2,8 odsto uvoza otišlo belgijskim potrošačima, dok je ostatak prosleđen u druge zemlje.
Belgijska luka Zebrug je glavno čvorište za pretovar LNG-a. Nemačka i Holandija su bile među onima koji su uvozili gorivo iz Belgije, rekla je Van der Straten.
Nivo uvoza ruskog LNG-a pokrenuo je pitanje da li Brisel treba da uvede sankcije na gorivo, kao što je to učinio za rusku sirovu naftu i određene naftne derivate. Zvaničnici EU su rekli da bi razgovori o tome mogli biti održani u budućnosti, ali da je potrebno raditi na pronalaženju alternativnih izvora energije.
Kadri Simson, evropski komesar za energetiku, rekao je u martu da bi blok "trebalo da se u potpunosti reši ruskog gasa što je pre moguće, i dalje imajući na umu našu sigurnost snabdevanja".
Belgija je podržala uvođenje sankcija na gorivo, rekla je Van der Straten. Ali takav potez je malo verovatan jer je za to potrebna podrška svih zemalja EU, dodala je ona.
"Najefikasnija stvar koju možemo da uradimo... je da se odviknemo od fosilnih goriva uopšte i da se uverimo... da sami možemo da kontrolišemo energente", rekla je ministarka.