Britanski parlament usvojio kontroverzni predlog Zakona o amnestiji u Severnoj Irskoj
Britanski parlament je u sredu dao konačno odobrenje za sporni novi zakon kojim će se amnestirati bivši vojnici i borci koji su učestovali u sukobu u Severnoj Irskoj ukoliko budu u potpunosti sarađivali sa novim istražnim telom, prenosi Rojters.
Porodice žrtava, organizacije za ljudska prava i sve glavne političke stranke na irskom ostrvu – i irske nacionalističke i britanske unionističke – osudile su zakon kao uskraćivanje pravde.
Irska vlada je saopštila da razmatra pokretanje pravnog izazova.
"Ne možemo dati amnestiju ubicama. To nije pravda", rekao je Judžin Rivi, čija su tri brata ubijena od strane probritanskih militanata 1976. godine, ali za čija ubistva niko nije krivično gonjen.
On je odobrenje od strane parlamenta opisao kao "neverovatno lošu vest" i "odvratan" razvoj događaja.
Oko 3.600 ljudi je poginulo tokom tri decenije sukoba između irskih nacionalističkih militanata koji su tražili ujedinjenu Irsku, probritanskih "lojalističkih" paravojnih formacija i britanske vojske.
Sukob je okončan mirovnim sporazumom iz 1998. godine.
Britanske vlasti tvrde da je sve manje verovatno da će krivična gonjenja povezana sa događajima od pre 55 godina dovesti do presuda i da je zakon potreban da bi se stavila tačka na sukob.
Predlog zakona bi stvorio novu Nezavisnu komisiju za pomirenje i oporavak, koja bi ponudila imunitet svima koji sarađuju u istragama.
To bi sprečilo pune istrage, krivična gonjenja ili građanske tužbe u vezi sa krivičnim delima iz perioda "Nevolja", kako se taj sukob naziva u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali ne bi uticalo na pojedince koji su već osuđeni ili čije je krivično gonjenje već počelo.
Donji dom je u sredu glasao za poništavanje amandmana na predlog zakona koji je usvojen u Domu lordova, što znači da je za zakon potrebna samo formalna kraljevska saglasnost.
Organizacija "Amnesti internešenel" opisala je odobrenje predloga zakona od strane Donjeg doma kao "mračan dan" za pravdu u toj zemlji.
Irska vlada je saopštila da će razmotriti podnošenje pravnog osporavanja zakona zbog kršenja Evropske konvencije o ljudskim pravima. Britanska vlada je saopštila da je zakon u potpunosti usklađen sa tom konvencijom.
Hilari Ben, portparolka opozicione Laburističke partije za Severnu Irsku, rekla je u debati u parlamentu da će laburistička vlada ukinuti nacrt tog zakona.