Zajednička rezolucija G20: Stavovi o sukobu u Ukrajini podeljeni, protiv zabrana izvoza
Države G20 pozvale su na puno sprovođenje sporazuma o žitu i reformu Svetske trgovinske organizacije, navodi se u zajedničkoj organizaciji.
Kako se dodaje, članice grupe najrazvijenijih ekonomija sveta su potvrdile da samit nije platforma na kojoj se razmatraju geopolitička pitanja, ali je prepoznato da ona mogu da utiču na svetsku ekonomiju, prenose RIA Novosti.
Povodom sukoba u Ukrajini, članice su imale suprotstavljena gledišta, navedeno je u zajedničkoj deklaraciji u kojoj je istaknuto da sukob negativno utiče na lance snabdevanja i ekonomski rast.
"Istakli smo ljudsku patnju i dodatne negativne uticaje sukoba u Ukrajini na globalnu sigurnost hrane i energije, lance snabdevanja, makrofinansijsku stabilnost, inflaciju i ekonomski rast, koji su zakomplikovali političko okruženje, posebno za zemlje u razvoju i najmanje razvijene zemlje koje se i dalje oporavljaju od krize", navedeno je u deklaraciji.
Povodom situacije u Ukrajini, navodi se da "sve zemlje moraju da se uzdrže od pretnje ili upotrebe sile zarad sticanja teritorija", prenose RIA Novosti.
"Što se tiče sukoba u Ukrajini, ponovo smo potvrdili stavove naših država usvojene u Savetu bezbednosti UN i Generalnoj skupštini. U skladu sa Poveljom UN, sve države moraju da se uzdrže od pretnji ili upotrebe sile u cilju sticanja teritorija usmerene protiv teritorijalnog integriteta i suvereniteta ili političke nezavisnosti bilo koje države", zaključuje se u deklaraciji.
Lideri G20 su osudili terorističke napade na važne energetske objekte. Kako dodaju, su teroristički akti su krivična dela koja se ne mogu opravdati, bez obzira na to ko ih je sproveo i kada, gde i zašto su učinjeni.
Države članice grupe su se obavezale na jačanje globalne sigurnosti hrane i pozdravile Afričku uniju kao novu članicu.
"Pozdravljamo Afričku uniju kao stalnu članicu G20 i čvrsto verujemo da će njeno uključivanje dati značajan doprinos rešavanju globalnih problema našeg vremena", navodi se u deklaraciji.
Zemlje G20 su pozvale na jednak pristup pouzdanim, visokokvalitetnim vakcinama i lekovima u svetu, posebno za zemlje sa niskim i srednjim prihodima, a objavile su da se osniva radna grupa za prava žena.
"Slažemo se da uspostavimo novu radnu grupu za osnaživanje žena i radujemo se njenom prvom sastanku za vreme brazilskog predsedavanja G20", dodaje se u deklaraciji.
Članice grupe su posvećene promovisanju otvorene i fer trgovine i neuvođenju zabrana izvoza, zaključuje se.
"Obavezujemo se da ćemo promovisati otvorenu, fer, transparentnu i kontrolisanu trgovinu poljoprivrednim proizvodima, hranom i đubrivom, a ne uvoditi zabrane ili ograničenja izvoza", navodi se u deklaraciji.
Zemlje G20 su u završnoj prepoznale značaj sprečavanja ilegalnih migracionih tokova u svetu i navele da će nastaviti dijalog o tom pitanju u budućnosti.
U deklaraciji je bilo reči i o veštačkoj inteligenciji, a države su objavile da su posvećene razmeni informacija o toj temi.
"Zemlje G20 se obavezuju da će obnoviti najmanje 30 odsto ekosistema do 2030. godine i naglasile su važnost ekosistema u rešavanju klimatskih promena i gubitka biodiverziteta", dodaje se.
Države su razmotrile i održiv odnos prema okeanima i plastici, a posvećene su iskorenjivanju dečjeg rada.
Kako je istaknuto, domaćini narednih samita biće Brazil (2024), Južna Afrika (2025) i SAD (2026).
Savetnica u ruskog delegaciji Svetlana Lukaš istakla je da je ovaj samit bio jedan od najtežih u istoriji G20.
"Po pitanju Ukrajine, G20 je imala veoma teške pregovore, ali je kolektivni stav zemalja BRIKS-a funkcionisao", navodi.
Zemlje G20 složile su se da deluju na jedinstven način za rešavanje sukoba širom svet, a glas globalnog juga se na ovogodišnjem samitu čuo u punoj snazi, zaključuje Lukaš.