Turski ministar spoljnih poslova Melvut Čavušoglu izjavio je danas da Švedska i Finska ne čine dovoljno kako bi ispunile zahteve Turske za odobravanje njihovog pristupa NATO alijansi.
"Obe zemlje su preduzele određene mere, ali je u ovom trenutku teško oceniti jesu li one ispunile svoje obaveze," ukazao je on.
Švedska će zauzeti čvršći stav u borbi protiv terorizma, najavio je novi premijer te zemlje Ulf Kristerson tokom današnje posete Turskoj, čiji je cilj da umilostivi predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
"Verujem da će nova vlada zauzeti još čvršći stav povodom zahteva za pristup NATO-u," ukazao je Kristerson danas i dodao da "je borba protiv organizovanog kriminala u vezi sa terorizmom" jedan od glavnih prioriteta nove vlade.
Turska i Mađarska jedine su dve zemlje koje se i dalje nisu izjasnile povodom pristupa dveju nordijskih zemalja u NATO alijansu. Budući da pristup novih članica moraju da odobre sve zemlje u alijansi, bilo koja od ove dve zemlje može sprečiti namere Finske i Švedske da se priključe NATO-u.
Švedska i Finska su formalno podnele zahtev za pridruživanje NATO-u u junu ove godine, a ta odluka je podstaknuta ruskom specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini.
Turska je prvo blokirala početak procesa razmatranja ovih prijava, ali su 29. juna Turska, Švedska i Finska potpisale bezbednosni memorandum koji uzima u obzir sve zabrinutosti Ankare. Turska je zauzvrat povukla svoje primedbe na ulazak ove dve evropske zemlje u NATO.
Uslov Ankare da odobri pristup Švedske u NATO jeste da ta zemlja izruči kurdske separatiste koji su optuženi za učešće u pokušaju državnog udara 2016. godine i koji se u turskoj terete za terorizam, ali i da ukine restrikcije na trgovinu oružjem sa Ankarom.
"Predsednik Erdogan je ocenio da će koraci koje budu preduzele Švedska i Finska odrediti kojom brzinom će ići proces ulaska u NATO i kada će biti završen", saopštilo je tursko predsedništvo prošle nedelje.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je nakon svoje skorašnje posete Istanbulu da su Švedska i Finska ispunile zahteve Turske povodom prijema u Alijansu.
"Vidimo neke pozitivne korake, posebno ukidanje embarga na oružje i promene u zakonodavstvu. Ali ovo nije ispunjenje svih uslova", odgovorio je Čavušoglu Stoltenbergu tokom iste konferencije za novinare.