Italijanske kompanije koje su napustile rusko tržište nakon početka SVO žele da se vrate, izjavio je predsednik Asocijacije italijanskih preduzetnika u Ruskoj Federaciji Vitorio Torembini.
"Skoro sve italijanske kompanije, koje su napustile rusko tržište, izrazile su želju da se vrate. Imali smo tri kompanije koje su radile u industriji nafte i gasa. To su, posebno, 'Maire Teknimont' i 'Saipem', koji su imali ugovore vredne milijarde evra. Ne mislim da akcionari ovih kompanija ne žele da se vrate", kazao je Torembini u intervjuu za "Izvestija".
Kako je dodao, italijanski izvoz u Rusiju opao je za oko 35 odsto od februara 2022, kada su SAD, EU i njihovi saveznici uveli više rundi sankcija Moskvi zbog sukoba u Ukrajini.
"Više puta sam rekao da je rusko tržište veoma važno za italijanske kompanije, i ne samo za njih. U njega su uložena velika sredstva koja se ne mogu tek tako baciti. Osim toga, ako se držimo principa da moramo napustiti tržište zemlje u kojoj nam se politički sistem ne sviđa, možemo zatvoriti poslove u pola sveta. Dakle, uvek moramo odvagati interese koji se tiču firmi, radnika i geopolitičke interese", naglasio je Torembini.
On je napomenuo da je deset kompanija koje su uglavnom poslovale u sektoru nafte i gasa najavilo obustavu svojih aktivnosti u Rusiji nakon što je pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini.
"Štaviše, državna kompanija 'Enel', koja se bavi proizvodnjom električne energije, prodata je po veoma niskoj ceni, kao i 'Leonardo', koji radi u sektoru odbrane", dodao je, opisujući ove korake kao "neopozive".
Upitan da prokomentariše da li su italijanske i EU vlasti povećale pritisak na italijansko poslovanje, Torembini je rekao da se oseća snažan pritisak Evropske centralne banke, finansijskog tržišta uopšte i medija.
"Ovaj lov na veštice je veoma neprijatan. Neki mediji počinju da traže kompanije koje posluju u Rusiji. Na primer fabrika guma 'Pireli' nastavlja da posluje u Rusiji. Prestali su da ulažu u buduće projekte, ali nastavljaju da rade. Dosta naših kompanija, da ne bi upali u ovaj lov na veštice, ćute i pokušavaju da se sakriju. Ova situacija mora da se završi pre ili kasnije, jer je neprijatno kada morate da se krijete", naglasio je.
Italija neće konfiskovati stvari Rusima
Torembini je dodao da Italija ostaje jedan od lidera u izdavanju šengenskih viza Rusima, iako su njeni partneri nezadovoljni tom odlukom.
"Naši partneri su nezadovoljni. Ali odnosi između ruskog i italijanskog naroda su istorijski veoma jaki i nastavljaju da se razvijaju uprkos turbulencijama. Trudimo se da i dalje održavamo odnose na kulturnom nivou", objasnio je.
Što se tiče zabrane ulaska u evrozonu automobilima sa ruskim registarskim tablicama, Torembini je poručio da je to provokacija.
"Ne isključujem da će neke zemlje striktno gledati na ovu zabranu. Ali Italija definitivno neće. Svi naši ruski prijatelji i kolege koji žele da odu u Italiju, ne moraju da se brinu", zaključio je predsednik Asocijacije italijanskih preduzetnika u Ruskoj Federaciji.