Predsednik Sjedinjenih Država Džozef Bajden pozvaće na proširenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija ne bi li se i na taj način suprotstavio Kini i Rusiji i razvodnio njihov uticaj u tom telu.
Lider Amerike će u svom govoru na 78. zasedanju Generalne skupštine UN, u utorak, 19. septembra, zatražiti od 193 članice da se pridruže željama Vašingtona.
"Vreme je da pogledamo arhitekturu Saveta bezbednosti. Mislimo da ona mora da bude inkluzivnija i sveobuhvatnija", izjavio je koordinator za strateške komunikacije u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi za "Dejli telegraf".
Britanski list piše da se Bajden zalaže za pet ili šest novih stalnih članica, uključujući Indiju, Brazil, Nemačku i Japan. Brazil i Južna Afrika su pominjani kao mogući članovi koji bi predstavljali Latinsku Ameriku i Afriku. Nije precizirano da li bi imali pravo veta.
Trenutno Savet bezbednosti UN ima pet stalnih članica: Rusiju, Veliku Britaniju, Kinu, SAD i Francusku i svaka ima pravo veta. Deset članica Saveta, izabranih po geografskoj osnovi, imaju status nestalnih članova.
Bajden je i na prošlogodišnjem, 77. zasedanju Generalne skupštine UN izneo stav Vašingtona za povećanje broja stalnih i nestalnih predstavnika u Savetu bezbednosti UN, uključujući i na račun zemalja Afrike i Latinske Amerike.
Ovi napori dolaze usled nemogućnosti da se postignu neki za Zapad ključni sporazumi, kao npr. donošenje rezolucije o strožim sankcijama Severnoj Koreji, čemu su se protivile Kina i Rusija.
Reforma Saveta bezbednosti zahtevala bi izmene i dopune Povelje UN, čemu bi takođe mogle da se protive Kina i Rusija.
Prema pisanju "Dejli telegrafa", SAD bi želele da vide Nemačku i Japan u reformisanom Savetu bezbednosti, a podržavaju i Indiju za stalnu članicu SB UN.
Indiju, kao i Brazil, i Rusija vidi kao potencijalne kandidate za stalno članstvo, uz obavezno prisustvo pojedinih afričkih država, što je ranije izjavio šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.