Nemačka levica želi suštinski da promeni obrazovni sistem u državi, a, između ostalog, predlaže ukidanje ocena i domaćih zadataka, piše "Špigl".
U dokumentu u koji je "Špigl" imao uvid navedeno je da je "obrazovni sistem na ivici kolapsa", kao i da bi nedostatak nastavnika, skraćeni časovi i nedovoljna ulaganja u škole mogli nepovoljno da utiču na učenike.
Levica traži "školu za sve" i zajedničko učenje za decu od 1. do 10. razreda, u cilju sprečavanja društvene nejednakosti.
"Ocene, sedenje i domaće zadatke treba ukinuti kako bi bilo moguće učenje bez pritiska i straha. Deca i mladi žele da razumeju svet, a ne samo da uče za testove", dodaje se u dokumentu.
Levica zahteva i ista primanja za sve nastavnike, bez obzira na vrstu škole u kojoj su zaposleni.
Ističu da je cilj ukidanje obrazovne suverenosti saveznih država, kako bi obrazovna politika širom zemlje postala ravnopravnija. Do sada je u Nemačkoj svaka savezna država bila odgovorna za nastavni sadržaj, a saveznoj vladi nije dozvoljeno da se meša.
Međutim, ova ideja je izuzetno skupa, a levica predlaže specijalni fond za obrazovanje od 100 milijardi evra. To, ipak, nije jedina prepreka - da bi se odrekle obrazovnog suvereniteta savezne države bi morale da pristanu na promenu Osnovnog zakona u Bundesratu.