Edvard Snouden objavio "video godine" (VIDEO)

Bivši oficir CIA Frenk Snep priznao je da je protivnik dezinformacionih aktivnosti u koje je bio umešan

Bivši savetnik američkih obaveštajnih službi i uzbunjivač Edvard Snouden objavio je intervju sa bivšim oficirom CIA Frenkom Snepom iz 1983. godine, u kojem je detaljno opisano kako je agencija koristila štampu u SAD za distribuciju dezinformacija i poručio je da je to i danas "najvažniji video godine".

Snouden (39) živi u egzilu u Rusiji otkako je 2013. godine javnosti otkrio podatke o programu američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA), a u septembru ove godine je zvanično dobio rusko državljanstvo. 

On je na Tviteru podelio isečak pomenutog intervjua prilikom koga je bivši obaveštajac objasnio da je radio kao agent za ispitivanje i glavni analitičar dok je bio zaposlen u američkoj ambasadi u Sajgonu (Danas Ho Ši Min) tokom rata u Vijetnamu.

Snep je tada rekao da je jedna od njegovih dužnosti bila da informiše novinare o namerama CIA-e da "proširi dezinformacije o određenom pitanju" i da im ukaže na činjenicu da te informacije nisu nužno laž i da mogu biti poluistina.

"Odabrali bismo novinara, a ja bih otišao na brifing i nadao se da će on objaviti informaciju", izjavio je Snep, napominjući da zaposleni u medijima obično ne bi imali načina da provere informaciju koja im je data.

Snep je imenovao nekoliko novinara na koje je CIA ciljala zbog njihovog velikog uticaja. Među njima su Robert Čaplin iz "Njujorkera", Kis Bič iz lista "Los Anđeles tajms" i Majnard Parker iz "Njuzvik magazina".

Snep je kasnije priznao da je "kao bivši agent CIA, protivnik dezinformacionih aktivnosti u koje je bio umešan.

"Priznajem da sam bio umešan i mislim da to nije imalo nikakvu svrhu. Širenje propagande među američkom javnošću ili Kongresom nije posao CIA-e."

Uzbunjivač je objasnio i kako je CIA uspela da podmetne priču o navodnim ratnim planovima Severnog Vijetnama magazinu "Njujorker". Agencija je ovaj izveštaj iskoristila kako bi ubedila američki Kongres da pruži veću pomoć Sajgonu i označi Severni Vijetnam kao "glavnog prekršioca primirja".

Snouden je napomenuo da je ubrzo nakon objavljivanja ovog intervjua CIA tužila Snepa. Slučaj je stigao do Vrhovnog suda, koji je presudio da sve objave obaveštajaca prvo moraju da budu dostavljene agenciji radi odobrenja.

On se, takođe, zahvalio jednom korisniku Tvitera koji je podelio niz objava pod nazivom "Da li mislite da CIA to još uvek radi?", a u kojima se detaljno opisuje unutrašnji rad agencije.