Svet

Nemačke korporacije sve više ulažu u Kinu

Nemačke kompanije su u Kinu u prvoj polovini godine uložile 10,3 milijarde evra
Nemačke korporacije sve više ulažu u Kinuwww.globallookpress.com © IMAGO/Frederic Kern

Uprkos političkoj debati o smanjenju zavisnosti od Kine, nemačke direktne investicije neometano, i to u velikom obimu dolaze do te dalekoistočne zemlje. Nemačke kompanije su u nju u prvoj polovini godine uložile 10,3 milijarde evra, pokazala je analiza Nemačkog ekonomskog instituta, a podsetio "Špigl".

U apsolutnom iznosu, ova vrednost predstavlja blagi pad u odnosu na rekordni nivo od dvanaest milijardi evra u prvih šest meseci 2022. Ali je i dalje druga najveća vrednost zabeležena do danas. 

"U principu, određeni rast iznosa investicija u dužim vremenskim periodima nije neuobičajen sam po sebi, na primer zbog inflacije. U svim prvim polugodištima između 2010. i 2020. u Kinu je uloženo maksimalno upola manje od ove sume, a obično znatno manje od toga", ukazuje nemački list.

Stručnjak Nemačkog ekonomskog instituta Jirgen Mates ukazuje zato da potreba nemačkih industrijalaca za Kinom ostaje na "visokom nivou".

"Što je još važnije, udeo Kine u svim nemačkim direktnim investicijama u inostranstvo popeo se čak na 16,4 odsto. Ta zemlja nikada nije bila toliko važna u odnosu na ostatak sveta", naveo je on.

Udeo Kine u ukupnim stranim investicijama bio je samo 11,6 odsto u prvoj polovini 2022. i 5,1 odsto pre korona krize 2019. Ukupni nemački tokovi direktnih investicija u inostranstvo, s druge strane, pali su znatno niže na 63 milijarde evra u prvoj polovini 2023. nego u istom periodu prethodne godine na 104 milijarde evra. 

"Iako nemačka privreda u celini mnogo manje dodatno ulaže u inostranstvo, nove direktne investicije u Kini ostaju skoro isto tako visoke kao i ranije", naveo je sagovornik "Špigla", precizirajući da većina novca dolazi od profita ostvarenog u Kini, a zatim i od onog reinvestiranog.

Udeo ostatka Azije bio je nešto ispod devet odsto u prvom polugodištu. To je, prema rečima Matesa, "relativno visok – ali ne i izuzetno visok" udeo.

Dok je udeo Kine pak, značajno povećan i mnogo je veći

"Dakle, nije bilo diversifikacije dalje od Kine, naprotiv: značaj Kine u odnosu na ostatak Azije je još više porastao", ukazao je sagovornik "Špigla".

Savezna vlada insistira na "smanjenju rizika" poslovanja sa Kinom, najvažnijim nemačkim trgovinskim partnerom. Plan je da se izbegne zavisnost u ključnim industrijama. Kancelar Olaf Šolc je više puta pozivao kompanije da diversifikuju svoje lance snabdevanja i da više sarađuju sa drugim azijskim zemljama kada je reč o izvozu i uvozu.

image