Švedski istražitelj Mats Ljunkvist izjavio je da je istraga koju njegova zemlja vodi o sabotaži gasovoda Severni tok u osetljivoj fazi, ali da se nada da će biti okončana pre kraja godine.
"Nadamo se da ćemo uskoro završiti istragu, ali ima još mnogo toga da se uradi i ništa se neće dogoditi u naredne četiri sedmice", rekao je Ljunvkist za Rojters.
Precizirao je da završetak istrage podrazumeva donošenje odluke o podizanju optužnice.
Dodao je da sarađuje s nemačkim vlastima, premda nije naveo više detalja zbog pravila Švedske o poverljivosti istrage.
U septembru 2022. godine dogodile su se podvodne eksplozije koje su oštetile gasovode Severni tok 1 i Severni tok 2, koji su povezivali Rusiju i Nemačku preko Baltičkog mora.
Dosad su u javnosti plasirane različite teorije o počiniteljima, a najveći značaj se pridavao navodima novinara i dobitnika Pulicerove nagrade Simora Herša.
Herš je još 8. februara 2023. objavio svoje istraživanje gde je, pozivajući se na izvor sa "direktnim znanjem o operativnom planiranju", objavio da su američki ronioci postavili eksplozive na ruski gasovod u junu 2022. pod okriljem "Baltops" NATO vežbi, da bi ih zatim detonirala norveška vojska tri meseca kasnije.
Prema njegovim rečima, odluku o pokretanju operacije doneo je predsednik SAD Džozef Bajden nakon devet meseci razgovora sa zvaničnicima administracije uključenim u pitanja nacionalne bezbednosti.
Nemačka pak tvrdi da su njeni istražitelji u januaru izvršili prepad na brod "Andromeda" koji je možda korišćen za transport eksploziva kojim je dignut gasovod u vazduh a koji se dovodu u vezu s ukrajinskom ili proukrajinskom diverzantskom grupom.
Generalno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivični postupak za čin međunarodnog terorizma.
Savet bezbednosti UN nije usvojio ruski nacrt rezolucije kojim se generalni sekretar poziva da formira međunarodnu komisiju za istragu okolnosti sabotaže Severnog toka.