Fijasko Olafa Šolca: Kako je Nemačka postala nevažna u UN
Tokom svog govora u Ujedinjenim nacijama (UN) nemački kancelar Olaf Šolc govorio je u gotovo praznoj sali!
"Zar nikoga nije briga šta naš kancelar ima da kaže", upitao je "Bild".
Izgleda da nije, iako je kancelar pozvao na temeljnu reformu Saveta bezbednosti UN jer, kako je rekao, sa svojim članicama – SAD, Rusijom, Kinom, Francuskom i Velikom Britanijom – ne odražava svet.
"Afrika zaslužuje veću težinu, kao i Azija i Latinska Amerika", rekao je Šolc. Premda nije eksplicitno tražio da Nemačka ima stalno mesto u najvišem telu UN, ipak je naglasio da je Berlin drugi najveći donator posle Vašingtona.
Šolcovo obraćanje praznim stolicama nije prošlo nezapaženo na društvenim mrežama, pa je tako direktor Foruma za međunarodnu demokratiju Džon Laflend uz fotografiju kancelara iz UN prokomentarisao: "Moćan simbol evropskog kolapsa u nebitnost".
A powerful symbol of Europe's collapse into irrelevance. The German Chancellor addressed the General Assembly of the UN on 19 September and the room was empty. No one cares what Sergeant Scholz has to say because he is just obeying orders. pic.twitter.com/0dZ2D5z5ne
— John Laughland (@john_laughland) September 21, 2023
"Nemački kancelar obratio se Generalnoj skupštini UN 19. septembra i prostorija je bila prazna. Nikoga nije briga šta narednik Šolc ima da kaže jer on samo sluša naređenja."
Nemački kancelar je privukao "vrlo impresivnu gomilu u UN", prokomentarisao je analitičar Vil Šriver. "Nemačka juri ka statusu propale države", dodao je.
German Chancellor Olaf Scholz drew a very impressive crowd at the UN.Germany is racing towards failed-state status. pic.twitter.com/b7BFFKpIwq
— Will Schryver (@imetatronink) September 21, 2023
Da nemačka bruka bude još veća, dve zvaničnice iz delegacije koje su u Njujorku pokušale da promovišu "ekološku ofanzivu" Berlina nisu uspele nikoga da zainteresuju.
Naime, državna sekretarka iz Ministarstva ekonomije i specijalna predstavnica za međunarodnu klimatsku politiku odlučile su da organizuju konferenciju za štampu na engleskom kako bi svetski mediji preneli njihovu poruku i njihove ideje o zaštiti klime, samo da bi se na njoj pojavilo sedam novinara – i to svi iz Nemačke.