Nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer najavila je uvođenje pograničnih kontrola i na granici prema Poljskoj i Češkoj, prenose danas nemački mediji.
"Mislim da sada moramo biti pragmatični i uvesti stacionarne pogranične kontrole i na granicama prema Poljskoj i Češkoj", rekla je Fezer, koja je inače iz redova Socijaldemokratske stranke Nemačke (SPD).
Ona je za dnevnik "Velt am Zontag" izjavila da već sada postoje dubinske kontrole u pograničnim područjima koje će biti nadopunjavane stacionarnim kontrolama na samoj granici.
Fezer je takođe rekla da se ne sme očekivati da će uvođenje stalnih kontrola granica prema Poljskoj i Češkoj rešiti problem ilegalnih migracija.
"Ovo je samo jedan od instrumenata koji bi trebalo da doprinesu smanjenju broja izbeglica koje dolaze u Nemačku", rekla je nemačka ministarka.
Ona je mesecima odbijala zahtev opozicije i saveznih pokrajina na istoku Nemačke koje se nalaze na udaru sve snažnijeg talasa izbeglica koje u poslednje vreme dolaze preko Češke i, pre svega, Poljske.
Ovakve kontrole još od 2015. godine postoje i na nemačko-austrijskim graničnim prelazima. Najavu Fezer da ipak uvede kontrole prema Poljskoj i Češkoj pozdravili su sindikati policajaca, kao i demohrišćanska opozicija.
Kako javlja javni servis ARD, u poslednje vreme tzv. Balkanska ruta do Nemačke vodi pojačano preko Mađarske i dalje Slovačke, Češke ili Poljske. Kao razlozi za promenu rute navode se pojačana kontrola na granici Hrvatske prema BiH, kao i stroži režim registracije izbeglica u Austriji.
Fezer je rekla da je jedan od razloga povećanja broja izbeglica i činjenica da sporazum između Evropske unije i Turske o sprečavanju odlaska izbeglica prema EU "trenutno ne funkcioniše dobro".
Borba za smanjenje broja izbeglica glavna je društveno-politička tema poslednjih dana u Nemačkoj, a vlada je signalizirala opoziciji da teži nadstranačkom rešenju tog pitanja.
U prvih osam meseci ove godine u Nemačku je stiglo više od 200.000 izbeglica, što je više nego čitave prošle godine, a vlasti strahuju da bi brojevi mogli dostići razmere iz kriznih godina 2015. i 2016., kada je u Nemačku stiglo više od milion izbeglica, mahom iz Sirije.