Ako Britanija plaća odštetu zbog klimatskih promena, zemlje u razvoju neka plate za sve ostalo

Popuštanje pred zlobnim emocionalnim ucenama ne samo da je pogrešno, već je nemoralno, navodi se u tekstu britanskog "Telegrafa"

Ukoliko zemlje u razvoju od Velike Britanije zatraže da plati odštetu zbog klimatskih promena budući da je ona predvodila industrijsku revoluciju i izmislila automobile, te zemlje bi Britaniji morale da plate naknade za korišćenje interneta, lekova, automobila, železnica, motora sa unutrašnjim sagorevanjem, televizije i mnogo čega drugog, navodi se u autorskom tekstu britanskog "Telegrafa".

Osvrćući se na Konferenciju Ujedinjenih nacija za klimu (Kop27) koja se održava do 18. novembra u Šarm el Šeiku u Egiptu, "Telegraf" je objavio tekst u kome se dovodi u pitanje navodna krivica evropskih država za prirodne nepogode i zagađenje u manje razvijenim zemljama.

Mnogi konzervativni Britanci su se nadali da njihov novi premijer "u vreme velike krize u Velikoj Britaniji neće trošiti vreme u luksuznom egipatskom odmaralištu sa 2.400 diplomata i 13.000 posmatrača koji su veoma zabrinuti za svačiji karbonski otisak osim za svoj. Ukoliko zaista smatraju da su klimatske promene toliko hitan problem, zašto nisu održali konferenciju na Zumu?", piše autorka za "Telegraf".

Ipak, takve mere štednje energije su rezervisane za nas male obične ljude, a ne za eko-fanatike koji su ovog vikenda sleteli u Šarm el Šeik sa svojih 400 privatnih aviona.

"Da licemerje bude još gore, sponzor ovogodišnje fešte je, pazite sad, 'Koka-kola'!”, podseća autorski tekst Telegrafa.

"Koka-kola" bi, kako navodi, htela da od sveta napravi dom u kome rastu ljubav, voće i lete pčelice, dok, u isto vreme, proizvodi 120 milijardi plastičnih flaša koje uništavaju prirodna staništa zbog kojih te iste pčelice umiru.

Autorski tekst "Telegrafa" kritikuje odluku premijera Velike Britanije Rišija Sunaka koji je na konferenciji potvrdio da će Velika Britanija platiti zemljama u razvoju tzv. klimatske reparacije.

Velika Britanija sada, kako se navodi u tekstu, treba da plati milijarde državama koje pogađaju vremenske nepogode, samo zato što je "izmislila fabrike i automobile".

U trenutnoj ekonomskoj klimi, kada se mnogi Britanci brinu za golu egzistenciju, sigurno ne bi bilo pametno reći im da novac od poreza preusmere sa ključnih javnih institucija ka "klimatskoj odšteti" državama poput Somalije, Kenije i Pakistana.

Riši Sunak kaže da je ovo "prava stvar". "Izvinite, premijeru, ali popuštanje pred zlobnim emocionalnim ucenama zemalja u razvoju kada se vaši sunarodnici suočavaju sa ogromnim poteškoćama nije samo pogrešno, već je nemoralno", navodi se u tekstu "Telegrafa".

Autorka teksta u nastavku daje šaljivi predlog odgovora Britanije na zahtev Pakistana za isplatu klimatskih reparacija, u kome objašnjava da Pakistan već prima ekonomsku pomoć u iznosu 302 miliona funti godišnje, te da je najverovatniji uzrok vremenskih nepogoda i poplava u ovoj državi prekomerna seča šuma.