Ko pre do Mičigena: I Bajden i Tramp u poseti štrajkačima u automobilskoj industriji

Bajden time odvlači pažnju sa Trampa koji dan kasnije ide u istu državu, kako bi se obratio radnicima koji čine bazu njegovog biračkog tela i na čiju podršku naročito računa u predsedničkoj trci sledeće godine

Američki predsednik Džozef Bajden putuje u Mičigen kako bi pružio podršku štrajkačima u automobilskoj industriji, dok će se njegov protivnik Donald Tramp radnicima obratiti dan kasnije, što štrajk pretvara u poprište političke bitke, ocenjuje "Figaro".

Mičigen je epicentar štrajkačkog pokreta bez presedana koji pogađa tri giganta u automobilskom sektoru:"Dženeral motors", "Ford" i "Stelantis".

Bajden svojom posetom odvlači pažnju sa Trampa koji u sredu ide u istu državu, kako bi se obratio radnicima koji čine bazu njegovog biračkog tela i na čiju podršku naročito računa u predsedničkoj trci sledeće godine.

Tramp, koji je svoje putovanje najavio pre Bajdena, optužio je američkog predsednika da ga kopira. I njegov portparol Džejson Miler ocenio je da je Bajdenova poseta "ništa više od loše foto seanse", dok portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer tvrdi da Trampovo putovanje uopšte ne utiče na Bajdenove planove.

Istorijsko putovanje u Mičigen

Veliki izazov za Bajdena je da dokaže da je on predsednik radničke klase, sindikata i kreator industrijske obnove SAD.

"Njegovo putovanje će biti istorijsko. To će pokazati da je predsednik na strani sindikata u najvećoj mogućoj meri, gledano kroz istoriju SAD", izjavila je Karin Žan Pjer.

Ali za osamdesetogodišnjaka koji ima problema u istraživanjima javnog mnjenja i kome se prilikom svakog putovanja procenjuje fizičko stanje, ovo predstavlja hod po ivici noža, ocenjuje list. Trenutno društveno nezadovoljstvo moglo bi da bude veoma štetno za američku ekonomiju, što se videlo i kada se štrajk proširio na "Dženeral motors" i "Stelantis" zbog nedostatka napretka u pregovorima sa sindikatima. 

Bajden je nekoliko puta javno poručio da proizvođači treba da podele svoje "rekordne profite" sa zaposlenima. Na pitanje da li to znači da je predsednik zauzeo stranu u sukobu, Karin Žan Pjer je izbegla odgovor, navodeći da je Bajden pre svega želeo sporazum koji bi odgovarao svima. 

"Mi se ne uključujemo u pregovore", dodala je portparolka Bele kuće. 

Prosindikalni milijarder

Bajden je podršku sindikatima upotrebio kao zaštitni znak svog mandata, a podrška sindikata automobilskih radnika UAV njegovoj kandidaturi 2020. pomogla mu je da dobije Mičigen, za razliku od 2016. godine kada je većina u toj državi glasala za Trampa. 

Međutim, aktuelna administracija predvođena demokratama je jedan od pokretača istorijskog preokreta koji automobilska industrija doživljava, a koji ima za cilj povećanje broja ekoloških vozila.

"Dok hoda pretvarajući se da učestvuje u štrajku, zapamtite da želi da vam uzme poslove i pošalje ih u Kinu", napisao je Donald Tramp na društvenoj mreži "Istina".

S druge strane, i nade republikanca da će se vratiti u Belu kuću uglavnom počivaju na osvojenim glasovima tih istih "plavih ovratnika" koje je Tramp osvojio 2016. u ključnim državama kao što su Mičigen, Pensilvanija i Viskonsin.

Demokrate, međutim, dovode u pitanju Trampovu "prosindikalnu naklonost", s obzirom da je on sam milijarder i magnat za nekretnine.