Svet

Kosmonautski trojac posle više od godinu dana napokon za Zemlji

Dva ruska kosmonauta i jedan američki astronaut proveli su u svemiru umesto 180 dana – 371 dan zbog kvara na originalnoj kapsuli. Za više od godinu dana trojac je prevalio 253 miliona kilometara i obišao planetu skoro 6.000 puta
Kosmonautski trojac posle više od godinu dana napokon za Zemlji© Tanjug/Ivan Timoshenko, Roscosmos space corporation via AP

Nakon jednogodišnje misije na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) kapsula "Sojuz MS-23" sletela je u Kazahstan, s dva ruska kosmonauta i jedinim američkim astronautom.

Učesnici 68. i 69. ekspedicije na ISS – kosmonauti "Roskosmosa" Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin, kao i NASA astronaut Frenk Rubio vratili su se na Zemlju nakon najduže misije u istoriji ISS.

Astronaut Rubio postavio je američki rekord za najduži boravak u svemiru, dok Rusija drži svetski rekord od 437 dana, postavljen sredinom 1990-ih.

Misija koja je trebalo da traje 180 dana pretvorila se u boravak od 371 dan. Prokopjev, Petelin i Rubio stigli su na MSS 21. septembra 2022, a prvobitno se očekivalo da se vrate na Zemlju ovog proleća. Međutim, misija je produžena do 27. septembra 2023. zbog curenja rashladne tečnosti iz originalne kapsule.

Ruski inženjeri sumnjaju da je komad svemirskog otpada probio originalnu kapsulu 15. decembra 2022, pa se zbog opasnosti od fatalnog pregrevanja elektronike i kosmonauta kapsula vratila prazna.

Nova kapsula "Sojuz MS-23" kojom su se vratili na Zemlju nakon više od godinu dana lansirana je u februaru.

Tokom spuštanja Prokopjev je rekao kontroli leta da su dobro podneli više od četiri puta veću silu gravitacije, dok je njihova kapsula prolazila kroz atmosferu i dolazila do kraja putovanja u kazahstanskim stepama.

Rubio je pak izjavio da je znao da će ostati godinu dana u svemiru, ne bi pristao na misiju, kao i to da je psihološki aspekt toliko dugog boravka na ISS teži nego što je očekivao.

Ovo je bio prvi svemirski let za Rubija i Petelina, dok će iskusni Prokopjev sada sarađivati s dvojicom novih kolega.

Trojac je za 371 dan u svemiru prevalio 253 miliona kilometara i obišao planetu skoro 6.000 puta.

image