Uprkos jakim sankcijama Zapada, Rusija je uspela da poveća svoju proizvodnju oružja, objavio je "Frankfurter algemajne cajtung" pozivajući se na svoje izvore.
Predstavnici nemačke i ukrajinske vlade, kao i naučnici iz Berlina i Londona potvrdili su ovu informaciju.
Navode da sankcije imaju sve slabiji efekat, te da Rusija sada uvozi robu potrebnu za odbrambenu industriju skoro istom stopom kao pre sankcija i da će verovatno nastaviti da proizvodi sve više oružja.
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke saopštilo je da je od kraja 2022. primećeno značajno povećanje ruske državne potrošnje na proizvodnju u vojnoj industriji. Ona sada čini oko 40 odsto tekućeg nacionalnog budžeta i taj trend je u porastu.
Savetnik ukrajinskog predsednika za sankcije Rusiji Vladislav Vlasjuk potvrdio je da se ruska proizvodnja oružja povećava u mnogim sektorima.
To se posebno odnosi na rakete, krstareće rakete i dronove.
"Njujork tajms" navodi da Rusija trenutno proizvodi 200 tenkova godišnje, što je dvostruko više nego pre sukoba. To je više tenkova nego što proizvode Amerika i Evropa zajedno.
Osim proizvodnje, stariji modeli borbenih tenkova su modernizovani i vraćeni u upotrebu. Rast proizvodnje naoružanja je počeo prošlog leta i jeseni.
Ekonomista Benjamin Hilgenstok sa Kijevske ekonomske škole kaže da se broj udvostručio na mesečnom nivou što se tiče proizvodnje raketa i krstarećih projektila.
Zapadne sankcije imaju previše rupa da bi ometale ruski rast proizvodnje. Prema informacijama iz Kijeva, Rusija je uprkos sankcijama uspela da uveze ratnu opremu vrednu 5,6 milijardi dolara od januara do juna ove godine.
Hilgenstok veruje da je većina komponenti iz Evrope i Amerike stigla do Rusije zaobilaznim putem, verovatno preko Kine.
Veliki deo robe dolazi od zapadnih kompanija u Nemačkoj, pa smatra da vlasti u Berlinu još nisu shvatile da moraju da urade više.
Ipak, smatraju da bi ruska odbrambena industrija mogla još brže da raste, ako bi imala više uređaja za digitalno upravljanje. Za otklanjanje ovog "uskog grla" Rusiji je potrebna i zapadna tehnologija i novac, tvrdi "Frankfurter algemajne cajtung".
Zato je Zapad ograničio cenu ruske nafte koja može da se kupi za najviše 60 evra po barelu.
Međutim, Rusija je u poslednje vreme sve uspešnija u isporuci nafte na tržište zaobilazeći zapadne prepreke. I Kijev je priznao da su ruski mesečni prihodi od nafte i gasa ponovo porasli između februara i avgusta uprkos ograničenjima cena – sa 12,1 milijarde dolara na 17,1 milijardu dolara.