Svet

"Politiko": EU planira da počne pregovore o članstvu Ukrajine

Da bi započela pregovore, od Ukrajine se očekuje da zakonski ispuni sedam uslova, a od avgusta su ispunjena samo dva
"Politiko": EU planira da počne pregovore o članstvu UkrajineGetty © Sean Gallup / Staff

Evropska unija se sprema da otvori pregovore sa Ukrajinom o njenom budućem pristupanju bloku, a zvanično saopštenje očekuje se u decembru.

Prema rečima trojice diplomata koji su upoznati sa planovima, lideri se spremaju da Kijevu daju zeleno svetlo za početak formalnih pregovora o pridruživanju bloku od 27 zemalja do kraja godine, piše "Politiko".

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je u svom godišnjem obraćanju Parlamentu prošlog meseca da je budućnost Ukrajine u Uniji.

Zemlje EU su Kijevu dodelile status kandidata za članstvo u EU u junu, a Komisija bi trebalo da izda "izveštaj o napretku" - o tome koliko dobro Ukrajina i druge zemlje koje imaju ambicije da postaju članice ispunjavaju uslove bloka za pridruživanje, rekao je zvaničnik EU koji je razgovarao sa novinarima u utorak.

Kada izveštaj o napretku bude usvojen, Komisija će dati izjavu zbog koje će "zemljama članicama biti veoma teško da ne kažu 'hajde da otvorimo pregovore'" za Ukrajinu, rekao je jedan diplomata EU koji je, kao i ostali, ostao anoniman jer razgovara o poverljivim pitanjima.

"Politički pritisak oko toga će jednostavno biti prevelik da bi se pojedine države članice oduprle. Radna pretpostavka je da će do decembra Evropski savet odlučiti da otvori pregovore", rekao je.

Da bi započela pregovore, od Ukrajine se zakonski traži da ispuni sedam uslova koje je postavila Komisija, uključujući reforme pravosuđa i suzbijanje korupcije.

Od avgusta, samo dva od sedam uslova su bila ispunjena, saopštila je tada ukrajinska vlada.

Šarl Mišel: Ukrajina bi mogla da se pridruži EU 2030.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je da bi Ukrajina mogla da se pridruži Evropskoj uniji 2030. ''ako obe strane urade svoj domaći zadatak''.

"Ukrajina i druge zemlje kandidati moraju sprovesti reforme, boriti se protiv korupcije i ispuniti zakonske uslove. Nama u EU treba da bude jasno šta želimo da postignemo zajedno, koji su nam prioriteti i na šta želimo da potrošimo novac. I moramo da ubrzamo naše procese donošenja odluka", rekao je Mišel u intervjuu za nemački ''Špigl''.

On je upozorio da zemlje Zapadnog Balkana već 20 godina čekaju da uđu u EU, zbog čega tu raste uticaj Rusije i Kine.

Prosperitetna i bezbedna Ukrajina je u evropskom interesu, dodao je.

"Njihov nedavni otpor Rusiji pokazao je da Ukrajina pripada EU. I to uskoro, ne jednog dana. Time bi EU dokazala i da je sposobna za geopolitičko delovanje", naveo je Mišel prenosi Tanjug.

Na primedbu novinara nemačkog nedeljnika da su SAD do sada pružile više vojne pomoći Ukrajini nego sve države EU zajedno, Mišel je rekao da "ovo nije takmičenje" i da bi, gledajući unazad, malo ko očekivao da će EU snabdevati Ukrajinu oružjem vrednim milijarde evra.

On je dodao da se geopolitički uticaj ne meri uvek samo vojnom moći.

"U Ujedinjenim nacijama postavljam EU kao pionira u odbrani multilateralnog svetskog poretka zasnovanog na pravilima. Ako ne preuzmemo ovu ulogu, drugi će izgraditi novi poredak - bez naših vrednosti i pravila. Ako se to dogodi, mogli bismo izgubiti sve", rekao je.

On je rekao i da se hitno mora pregovarati o migracijama sa državama van EU, kao i da će ta tema biti na dnevnom redu neformalnog samita u Granadi.

image